Prezidentka si uvedomuje, že spravodlivosť musí fungovať rovnako pre všetkých. Zároveň vie, že keď ľudia cítia, že štát nehrá fér, napríklad v otázke vymožiteľnosti práva, prirodzene strácajú dôveru v hodnotu rovnosti, na ktorej stojí každá demokracia. "V posledných dňoch sa z vyšetrovania viacerých káuz dozvedáme o možnom vplyve niektorých ľudí, podozrivých zo spáchania zločinov, na činnosť niektorých policajtov, prokurátorov a sudcov. Je to absolútne neprípustné, je to nebezpečné a je to výsmech spravodlivosti. Tieto spôsoby musia definitívne odísť do minulosti. Spravodlivosť nesmie byť predmetom obchodu a nesmie byť tovarom, ktorý sa použije podľa individuálnych záujmov. Ako sa dnes dozvedáme, nielen že sa ľudia v pozadí snažili ovplyvňovať justičné orgány vo svoj prospech, ale zároveň zrejme pripravovali odstránenie tých, ktorí si svoju prácu robili dobre. Keď som dnes čítala prepisy sms o smrti Jána a Martiny, v prvom rade som si predstavila ich rodičov, čo asi môžu pri tomto cítiť oni. Je to až mrazivé," vyhlásila Čaputová. 

Podľa Čaputovej má fungovanie justičných orgánov na Slovensku vážne trhliny, ktoré sa musiasnažiť čo najskôr odstrániť. "Zároveň ale nemôžme paušalizovať a aj preto by sme my občania pre zlyhania jednotlivých ľudí či už v polícii, prokuratúre alebo na súdoch, nemali zavrhnúť všetkých ľudí, ktorí v justícii pracujú. A práve preto považujem za dôležité oceniť prácu čestných policajtov, prokurátorov aj sudcov, ktorých je stále väčšina a vďaka ktorým sa aj o týchto veciach dnes dozvedáme. Preto je dôležité rýchle, objektívne a detailné vyšetrenie celého prípadu," vyzvala hlavu štátu. 

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra spravodlivosti Gábora Gála
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra spravodlivosti Gábora Gála
Zdroj: Norbert Skaličan

Podľa hlavy štátu je pre fungovanie orgánov, ktoré majú zabezpečiť spravodlivosť na Slovensku, veľmi dôležité, aby v nich fungovalo vyvodzovanie zodpovednosti, predovšetkým disciplinárnej. "Dôležité sú aj personálne nominácie a výberové procesy. Čoskoro sa bude rozhodovať o novom vedení Najvyššieho súdu, o ďalších kandidátoch na ústavných sudcov, čaká nás tiež výmena niektorých členov Súdnej rady a na budúci rok výmena na poste Generálneho prokurátora. Zhodli sme sa s pánom ministrom, že v najvyšších sudcovských funkciách by mali pôsobiť osoby, ktoré svojim životným príbehom, odbornosťou a postojmi budia dôveru verejnosti," povedala Čaputová.

Čaputová sa nevyhla ani voľbe kandidátov na Ústavný súd. "Nebudem sa ešte vyjadrovať skôr, ako bude navolená kompletná sada kandidátov na sudcov ústavného súdu. Moja pozícia sa nemení, budem postupovať v súlade s ústavou. Ústava hovorí jasne, že Národná rada má zvoliť dvojnásobný počet kandidátov k počtu uprázdnených miest," povedala Čaputová a dúfa a verí, že takmer po pol roku sa podarí na septembrovej schôdzi dovoliť zvyšných kandidátov. "Vzápätí sa to stane pre mňa absolútnou prioritou, aby som ani o deň dlhšie, ako je nevyhnutné, nezdržiavala kompletné obsadenie ústavného súdu a pristúpila by som k menovaniu."  

Na nasledujúcej strane nájdete vyjadrenie prezidentky Čaputovej k Marianovi Kočnerovi