Čiže môžete aj vy potvrdiť, že covid je vážne ochorenie a treba robiť primerané opatrenia?
- Určite áno. Toto nikto nemôže porovnávať alebo stotožnovať s nejakou chrípkou. Takúto situáciu, ktorú zažívame dnes, nepoznalo niekoľko generácií. Je to veľmi podobný stav, aký tu bol zhruba pred sto rokmi.
Máme za sebou dve kolá plošného testovania plus pilotné na Orave a v Bardejove, ktorého ste vy boli odporcom.

Skončilo sa to však pomerne úspechom, prišlo viac ako 3,6 milióna ľudí. V niektorých okresoch klesla pozitivita o viac ako 70 percent. Stále si myslíte, že to nemalo zmysel?
- Testovanie má vždy zmysel. Musím vás opraviť. Nikdy sme nepovedali, že testovanie vo väčšom rozsahu nemá zmysel.


Ale žiadali ste vládu, aby odstúpila od plošného testovania.
- Nie, to sme nepovedali. Povedali sme, že prehodnoťme situáciu. Inými slovami,
robme len správne veci a robme ich správne. A v tej chvíli, keď sme prikračovali k celoplošnému testovaniu, sme si mysleli, že je kopa iných vecí, ktoré treba spraviť. Ako opatrenie, aby sme zastavili exponenciálnu krivku nárastu infekcií na COVID-19. Celoplošným testovaním sme krivku nesploštili. Už dva týždne predtým sme spravili veľmi dôležité opatrenia, že sme výrazným spôsobom znížili mobilitu. Veme, že túto pandémiu ovplyvňuje niekoľko vecí.


Čo konkrétne?
- Samozrejme, testovanie a vychytávanie pozitívnych ľudí, ale aj ich kontaktov, trasovanie. Ale neoddeliteľnou súčasťou je zníženie mobility. Všetky protiepidemické opatrenia, dodržiavanie hygieny, zmena správania, umývanie rúk a všetko okolo toho. Práve v tomto plošnom testovaní sme chceli nevyčerpávať sily, ktoré máme obmedzené. Sily materiálne, finančné a určite personálne, ale aj psychické. A aj ľudia sú vyčerpaní a hlavne musia vidieť, že všetko to, čo sa deje, má zmysel.


Asi videli, že to má zmysel, keď sa ich prišlo otestovať 3,6 milióna.
- Nemali na výber. Povedzme si to otvorene. Na jednej strane ak poviete, že je to dobrovoľné, ale nebudete môcť ísť von a do práce a budete bez prostriedkov, v tej chvíli sa takáto akcia stáva nedobrovoľnou. A musím povedať, že sme videli aj riziká vo veľkom zhromažďovaní ľudí počas testovania, hlavne v sobotu.


Zatiaľ sa však nepotvrdilo, že by došlo k nejakým hromadným nákazám popri čakaní na testovanie. Súhlasíte teda s tým, že plošné testovanie malo predsa len nejaký zmysel?
- Všetko, čo robíme, má nejaký zmysel. Z môjho pohľadu však bola cena príliš vysoká a výsledky, ktoré sme týmto spôsobom dosiahli, neboli spôsobené alebo ovplyvnené len týmto testovaním. Teraz je už zbytočné hovoriť, čo by sa stalo, keby sme testovali len tie lokality, o ktorých vieme, že sú premorené.


Vedeli sme po testovaní, že personál je vyčerpaný, stálo nás to veľa finančných a materiálnych prostriedkov a napokon vy ste na to aj upozorňovali, že si takýmto spôsobom vyčerpáme lekárov. Aká je teda aktuálna realita? Chýba nám personál v nemocniciach?
- Áno, chýba, to však nie je novinka a navyše veľká časť personálu je pozitívna. V tejto chvíli je však veľmi problematické hovoriť o tom, že ak je niekto covid pozitívny, či to má z plošného testovania. Vždy sa pousmejem nad tým, ak sa povie, že 100 % platbu za PN zdravotnícky pracovník dostane vtedy, ak vydokladuje, že k nákaze došlo priamo v zamestnaní pri pacientovi, povedzme na oddelení či v ambulancii. My sa pohybujeme celý čas v priestore, kde je niekto chorý. Koľkokrát ani nevieme, kadiaľ sme v nemocnici prešli a s kým sa stretli v ambulanciách. Čiže hovoriť o tom, či sa nakazili v ambulancii, nemocnici alebo počas testovania, je veľmi ťažké. Na druhej strane, vzhľadom na to, že bolo veľmi málo času na prípravu tejto akcie, ktorá sa relatívne dobre zvládla, možnosť nakazenia tam bola.

Marek Krajčí podľa Kollára príliš svoju funkciu nezvláda. Za 8 mesiacov sa minister vraj s predstaviteľmi SLK nestretol. Na ministra Naďa ide dať Kollár trestné oznámenie.
Marek Krajčí podľa Kollára príliš svoju funkciu nezvláda. Za 8 mesiacov sa minister vraj s predstaviteľmi SLK nestretol. Na ministra Naďa ide dať Kollár trestné oznámenie.
Zdroj: Jakub Kotian


Počty chýbajúcich zdravotníkov dokladuje aj to, že okresné úrady začali zdravotníkov pracujúcich v zahraničí povolávať, čo im vyplýva aj zo zákona. Ako ste to vnímali?
- Ak ide o štátneho príslušníka Slovenska a má trvalý pobyt na Slovensku, tak sa naňho táto povinnosť vzťahuje. Myslím si, ale berte to len ako môj osobný názor, že v tejto situácii si ešte stále vieme vystačiť s ľuďmi, ktorých máme doma.


Ešte sa na chvíľu vrátim k vašim sporom s premiérom a členmi ústredného krízového štábu. Vznikali spory o tom, či sa tam hlasuje, alebo nie. Môžete nám to teda priblížiť a objasniť?
- Myslím, že by nebolo úplne poctivé, aby som tu vzhľadom na to, že som sa rozhodol, že už nebudem chodiť na rokovania ústredného krízového štábu, vynášal z kuchyne, ako to tam prebiehalo. Možno poviem len jednu vetu a síce, že ma trošku sklamal prístup niektorých členov vlády, ale i vedenia, akým spôsobom pristupovali na týchto krízových štáboch k niektorým stanoviskám a návrhom odborníkov. Mrzelo ma, že každý, kto mal iný názor ako tí, ktorí o tom rozhodovali, boli nazývaní ako nejakí bludári a nedôveryhodní ľudia, vlastizradcovia a podobne. To z môjho pohľadu nesvedčí o nejakom dobrom stave a úrovni demokracie na Slovensku. Musíme posúvať ďalej práve odbornou diskusiou a komunikáciou. Musíme presadzovať argumenty, ak sú dostatočne prierazné a neochvejné, a to sa tam nedialo.


Čiže na názor odborníkov sa podľa vás neprihliadalo a ešte boli označovaní za bludárov a podobne?
- Aj tak by sa to dalo povedať. Skôr by som však povedal, že dopredu sa robili rozhodnutia, ktoré neboli komunikované s odborníkmi. Poviem jeden príklad za všetky a poviem ho otvorene, lebo som sa to pýtal aj premiéra. Kto vlastne rozhodol o tom, že sa nakúpi trinásť miliónov antigénových testov a kto rozhodol o tom, že toto sa má spraviť, lebo sa vedelo, že sa bude opakovane robiť plošné testovanie? A ešte sa vrátim k tvrdeniam, že súčasná situácia je výsledkom celoplošného testovania. Česi nerobili celoplošné testovanie a vidíme, že aj u nich krivka už nejde prudko hore, ale sa sploštila a pevne verím, že pôjde v krátkom období aj dole. Ich ostatné opatrenia však boli veľmi podobné ako u nás.

Čítajte ďalej: Čo sa deje v krízovom štábe