Prví záujemcovia na vstup do prezidentského paláca čakali na nádvorí už pred deviatou hodinou. Nazbierala sa tam skupinka zhruba 50 zvedavcov, medzi ktorými boli aj piataci zo Základnej školy na Vazovovej ulici v Bratislave.

S nimi sa prezident Andrej Kiska, ktorý otvoril brány svojho paláca pri príležitosti prvého výročia inaugurácie, pozdravil a porozprával o tom, ako im ide matematika.

Žiaci z Humenného

Rovnako sa stretol so skupinkou deväťročných detí z Humenného. ktoré mu zarecitovali básničky a odovzdali mu aj darčeky. Žiaci boli na víkendovom výlete v Bratislave a na prezidenta sa veľmi tešili. Kiskovi na pamiatku vlastnoručne namaľovali autoportréty a zarecitovali básničky napísané na zadnej strane kresieb.

EXKLUZÍVNE: Kiska rok prezidentom, kedy sa skoro strápnil?

„Ja z Humenného pochádzam, aj malého brata mám. Aj malú sestru mám, nikdy nezostávam sám,“ zarecitoval jede zo žiakov. „Ja sa veľa učím, veľa viem, vždycky veľa zjem. Humenné mám veľmi rád, ja som dobrý kamarát,“ pokračoval iný žiak.

Ale prezidenta najviac pobavili básničky o ňom samom. „Prezidenta mám ja rád, v šachu mu dám šach aj mat.“ A Kiska sa hneď aj priznal: "To by si mi asi dal, lebo ja nie som dobrý šachista." V dobrej nálade sa pokračovalo, hlava štátu čítala básničky ďalej.

Na jednom z detských veršíkov sa prezident poriadne pobavil.
Na jednom z detských veršíkov sa prezident poriadne pobavil.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/ Július Dúbravay

FOTO: Plus JEDEN DEŇ/ Július Dúbravay

Nakoniec ho jedna z nich doslova rozosmiala: „Pomohli ste Slovensku, som Vám vďačná veľmi. Ďakujem Vám za všetko, vy ste ale vševedko.“

Dostal aj plyšové srdce

Červeným plyšovým srdcom Kisku obdaroval štvorročný chlapček, ktorý do Bratislavy pricestoval z Komárna spolu s mamou. Od 87-ročnej návštevníčky dostal čipkovaného anjela.

Komorná atmosféra

Deň otvorených dverí sa nesie v komornejšej atmosfére, ako tomu bolo v minulosti. Ako poznamenal Kiska, je síce pracovný deň a deti sú v škole, ale poobede sa očakáva väčší záujem verejnosti.

Zároveň potvrdil, že túto tradíciu bude zachovávať aj do budúcnosti. "Dnes je presne rok, odkedy som vstúpil do Prezidentského paláca. Je pravdou, že som si musel zvyknúť, trochu to trvalo, ale už sa tu cítim, dá sa povedať, ako doma. Všetky prvotné stresy a nejasnosti sú už za nami a spolu s ľuďmi, ktorí sú tu, robíme všetko pre to, aby sme pomohli Slovensku," uviedol.

Otvorené až do večera

Ľudia si môžu do podvečerných hodín pozrieť Prijímací, Zelený, Zlatý a Hnedý salón. V Prijímacom salóne, kedysi Hudobnom, sa v súčasnosti prijímajú významné návštevy a slúži na rokovanie prezidenta v úzkom kruhu. Zelený plní úlohu konferenčnej siene, kde hlava štátu rokuje s domácimi a zahraničnými delegáciami. Zlatý sa tiež nazýva Dámsky salón a slúži aj ako malá jedáleň. V Hnedom salóne je knižnica a hlava štátu ho využíva na neformálne rokovania.

Pre verejnosť je otvorená malá súkromná jedáleň prezidenta, kaplnka sv. Barbory a veľká sála, ktorá slúži na reprezentačné účely, v dnešný deň sú tam vystavené štátne vyznamenania.

Posledný vstup pre verejnosť je naplánovaný na 17. hodinu. Niektorí šťastlivci získajú počas autogramiády od Kisku jeho podpis.

Okrem prehliadky priestorov paláca si možno pozrieť vystúpenia Vojenskej hudby a Čestnej stráže. Na zadnom nádvorí sú pristavené policajné motorky a limuzíny pre oficiálne návštevy.