Natália Milanová o post ministerky kultúry veľmi bojovať nemusela. V stranách, ktoré vytvorili koalíciu a novú vládu, o rezort kultúry nebola veľká bitka. Kto je nová ministerka a čomu sa doteraz venovala?

História s OĽaNO

Milanová vo voľbách v roku 2016 kandidovala za OĽaNO z 12. miesta a získala 1737 hlasov. Za poslankyňu pôvodne zvolená nebola, ale nahradila Jozefa Viskupiča, ktorý sa stal predsedom Trnavského samosprávneho kraja a vzdal sa poslaneckého mandátu.

V Národnej rade SR v minulom volebnom období zastávala funkciu podpredsedníčky výboru parlamentu pre kultúru a médiá. „O ňom sa hovorí, že sú doň odkladaní neschopní poslanci. V niektorých prípadoch by sa dalo aj súhlasiť, ale to by sa dalo povedať hádam o každom výbore,“ zverejnila na svojej webovej stránke.

V parlamentných rozpravách vystúpila v rámci minulého volebného obdobia 22- krát, pričom sa veľa jej príspevkov týkalo práve ochrany pamiatok. V parlamente zahlasovala kladne 1363-krát, záporne 341-krát a zdržala sa 878-krát. Za koaličné návrhy hlasovala kladne v 49,92 % za opozičné 91,28 %. Prehľad jej hlasovania zverejnil portál polidata.sk.

„Hoci som poslankyňou opozície, ktorá nemá v parlamente väčšinu, o to viac sa snažím poukazovať na chyby a nedostatky v zákonoch....Hlavné je, že sa dobré veci dostanú do praxe a som za to vďačná,“ povedala na margo hlasovaní o návrhoch zákonov.

V týchto voľbách kandidovala zo 146. miesta, nakoľko Igor Matovič razí princíp otáčania kandidátky a členov a poslancov strany dáva až na jej koniec. Ak by sme sa na kandidátku pozreli opačne, bola by vlastne Matovičovou „štvorkou“. V týchto voľbách získala 10 317 krúžkov.

Spojené rokovanie vlády a krízového štábu v prípade pandémie Koronavírusu na Slovensku. Na snímke je ministerka kultúry Natália Milanová.
Zdroj: MATEJ KALINA

Milanovej opatrenia

Medzi členmi kultúrnej obce Milanová nie je veľmi známa. Rezort si zároveň prebrala v ťažkom období, kedy veľká časť ľudí pôsobiacich v kultúre zostala bez akéhokoľvek príjmu. Milanová zdôraznila, že vláda má v pláne pomôcť nielen umelcom, ale každému kto v kultúre pôsobí. Ministerka, ktorá si úrad prevzala pred pár dňami sa odvolala na to, že najprv musí zistiť v akej kondícii sú jednotlivé inštitúcie.

"Jedna z možností je presun do online priestoru. Je to segment, ktorý je veľmi tvorivý a ja verím, že tá tvorivosť bude pri nich a pomôže im preklenúť tieto ťažké časy," odkázala.