"Plán obnovy je katalyzátorom systémových zmien v krajine, má za sebou niekoľko nespochybniteľných úspechov. Teraz je dôležité nepoľaviť, ale pokračovať v rýchlo rozbehnutom vlaku. Práve prebieha dlhodobo plánovaná aktualizácia plánu obnovy, s Európskou komisiou nám ostáva dorokovať niekoľko otvorených otázok najmä okolo novej zelenej kapitoly REPowerEU," uviedol premiér. Spolu s vicepremiérkou Líviou Vašákovou informovali predsedníčku EK o tom, že pre Slovensko je tento rok kľúčové požiadať o tretiu platbu.

FOTO zo stretnutia premiéra s predsedníčkou EK nájdete v GALÉRII>>>

Čo sa týka dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, Ódor potvrdil potrebu hľadať spoločné a najlepšie riešenie s partnermi. Považuje za nutné aj to, aby EK reagovala výhrady Slovenska.

"Naším cieľom je najmä export ukrajinských produktov do tretích krajín a od Komisie očakávame, že predstaví ďalší spoločný postup," konštatoval. Slovensko podľa neho naďalej podporuje tzv. koridory solidarity, ktoré Ukrajine pomáhajú exportovať poľnohospodársku produkciu a zabraňujú vzniku potravinových kríz v krajinách tretieho sveta.

Ódor zopakoval, že Slovensko patrí k podporovateľom Ukrajiny pri jej integrácii do EÚ. "Stabilná a rozvinutá Ukrajina znamená stabilné a rozvinuté Slovensko," podčiarkol Ódor s tým, že Slovensko má prax s reformami a integračným procesom a v tomto chce byť svojmu východnému susedovi nápomocné.