Síce v pancieri, ale veselý! Tak by sa dalo opísať včerajšie ranné správanie premiéra Igora Matoviča pred cestou na brífing k plošnému testovaniu. Dvere na opancierovanom aute mu otvoril jeden z členov ochranky a predseda vlády ufujazdil za svojimi pracovnými povinnosťami do hlavného mesta.

V špeciálne upravenej limuzíne nemeckej značky sa pritom vozí už asi tri týždne. Podľa portálu aktuality.sk približne od času, keď sa v Bratislave konal agresívny protest pred Úradom vlády. Chuligáni počas neho zaútočili na bránu úradu, na jeho pozemok hádzali svetlice, na Matoviča vulgárne nadávali a žiadali jeho koniec vo funkcii. Kto konkrétne zakročil a postaral sa o zvýšenú ochranu šéfa kabinetu, je otázne.

Igor Matovič príchod
Zdroj: TASR

Úrad vlády sa vyjadrovať nechcel a odkázal nás na rezort vnútra, pod ktorý spadá ochrana ústavných činiteľov. „Dôvody, spôsob, miera a taktika poskytovania ochrany Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií ministerstva vnútra sú podľa osobitného predpisu predmetom utajovaných skutočností, preto informácie o týchto skutočnostiach úrad neposkytuje,“ reagoval tlačový odbor ministerstva.

Zdroj blízky prostrediu vlády však tvrdí, že iniciatíva išla od súčasného premiéra Matoviča. Jeho predchodovia Robert Fico a Peter Pellegrini podľa našich informácií takúto limuzínu nevyužívali.

Matovič tak zo straníckej dodávky presadol - podľa našich informácií - do podstatne drahšieho a bezpečnejšieho auta.“ Pancierové auto stálo od 650-tisíc do 800-tisíc eur. Musel vymeniť aj ochranku a vodiča, lebo na toto musia mať špeciálny certifikát,“ povedal náš zdroj. Aj samotného premiéra sme sa chceli opýtať, či má obavy pred kritikmi a nepriateľmi, na naše telefonáty však nereagoval.

Zábojník: Premiér o zvýšenú ochranu nežiada, je mu pridelená na základe hrozieb

Bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a bezpečnostný analytik Juraj Zábojník pre Plus JEDEN DEŇ povedal, že premiér o zvýšenú ochranu nežiada, ale je mu pridelená na základe hrozieb. „V prípade ochrany ústavných činiteľov sú s predmetným úradom povinné spolupracovať všetky operatívne zložky na Slovensku. Je jedno, či je to SIS, alebo polícia,“ povedal bezpečnostný analytik s tým, že stačí, ak jedna z operatívnych zložiek zachytí signál alebo má poznatok o nebezpečenstve. „V tomto prípade si stačí pozrieť časovú os príspevkov pána Matoviča a vidím, že z 1 200 komentárov je 1 150 nenávistných. Tak treba uvažovať o možnom riziku,“ vysvetlil analytik, ktorý zároveň podotkol, že na základe toho je zrejmé, že premiér nie je obľúbenou osobou. „Potom stačí, ak napríklad operatívna jednotka zachytí aj určitý poznatok,“ dodal na záver s tým, že takýto postup a spôsob či úroveň ochrany podlieha vyhodnoteniu rizík.

Fotografie ultra bezpečného auta nájdete v našej galérii

Mohlo by vás zaujímať: