Slovenskom momentálne otriasa obrovský škandál. Uniknuté správy z komunikácie dvoch obvinených z vraždy Jána Kuciaka – Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej ukazujú, že podnikateľov vplyv na vládny Smer, políciu a justíciu bol obrovský. Dokonca písal o tom, ako na dovolenke na Maldivách „nahučal“ na Bélu Bugára, ktorý následne po návrate z dovolenky nepoložil vládu. Čo si o tom myslíte?

Klamanie zjavne nerobí rozdiel medzi starými a novými politikmi. Béla Bugár je priamym účastníkom zahladzovania škôd smeráckej vlády po vražde Jána a Martiny. Zatiaľ čo celé Slovensko smútilo a protestovalo, Béla Bugár sa v exotike dohadoval s Kočnerom, ako oblafnúť občanov a nevyhovieť ich volaniu. Béla, hnus!

Stretnutia s Kočnerom pošpinili však aj vašu povesť. Ako to vnímate teraz s odstupom času, keď viete, že je obvinený z vraždy?

To som X-krát oľutoval. Tých stretnutí bolo niekoľko v roku 2010. Potom som sa s ním prestal stretávať. A až 4. decembra 2010 ma vylákal k sebe, že mi povie, kto boli tí zradcovia pri voľbe generálneho prokurátora. Povedal mi iba nepravdivé omáčky. Ale to je nepodstatné. Ľutujem, že som sa s ním stretával. Žiaľ, neviem dobre čítať ľudí. Čo je zaujímavé, že strašne veľa sa pretriasali moje stretnutia s ním a on mal ďaleko horšie stretnutia. S rôznymi predstaviteľmi polície a prokuratúry, ktoré Slovensku uškodili na rozdiel od tých mojich.

 

Na Slovensku je dlhodobo zlá spoločenská situácia, ľady sa však začínajú hýbať... Celé to spustila vražda Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27). Muselo sa stať až niečo také strašné, aby sa tu niečo pohlo?

Je mi veľmi ľúto, takto to hovoriť, ale asi áno. Obávam sa, že taká je pravda. Lebo protesty boli aj pred tým, trestné oznámenia boli tiež pred tým. Náš člen Jozef Rajtár vyvinul neskutočné úsilie, aby sa Kočner a Bašternák dostali tam, kde sú. S úplnou vážnosťou tvrdím, že keby nebolo Rajtára, tak Bašternák v base nesedí. Kočnerovi priťažil, ten má totiž toho za sebou viac. Všetky takéto veci boli, ale ľudí vyburcovala až tá hnusná, zákerná dvojnásobná vražda.

Kočner si písal s viacerými vplyvnými ľuďmi, okrem politikov aj napríklad s oligarchom Norbertom Bödörom. Správy naznačujú, že Kočnerove chapadlá siahajú veľmi vysoko...

Potvrdilo sa to, čoho sme sa v tichosti všetci obávali, že temné sily zo Smeru majú významný vplyv na políciu a dokážu si zaobstarať beztrestnosť. Zároveň však mám nádej, že toto končí, lebo toho, čo vyplávalo na povrch, to je strašne veľa. Je oprávnené mať nádej, že tí, ktorí majú byť odsúdení, budú odsúdení.

Predseda SaS Richard Sulík počas exkluzívneho rozhovoru pre Plus JEDEN DEŇ.
Predseda SaS Richard Sulík počas exkluzívneho rozhovoru pre Plus JEDEN DEŇ.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS