V sobotu to uviedli predstavitelia mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) po zasadnutí celoslovenskej rady. Zároveň žiadajú dočasne poverenú vládu, aby robila všetko preto, aby čo najviac z týchto peňazí zachránila.

Ilustračná foto
Zdroj: Shutterstock,

"Politika vlád Smeru-SD i OĽANO spôsobila, že od roku 2014 sa Slovensku v životnej úrovni vzďaľuje nielen západ, ale predbehli nás už aj susedia Poľsko či Maďarsko a rozdiely narastajú. Za Českom zaostávame o vyše 20 percent," povedal ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Hnutie poukázalo, že z balíka eurofondov v rámci programového obdobia 2014 až 2020 Slovensko použilo 66 percent s tým, že minutie zvyšných 4,7 miliardy eur je už len v rovine teórie a veľká časť týchto peňazí prepadne.

Ilustračná foto
Zdroj: Shutterstock

Problém však podľa hnutia nastáva aj pri peniazoch z plánu obnovy. Poukázali na to, že hrozí nevyčerpanie 1,7 miliardy eur. Ohrozených je tak podľa KDH spolu viac ako šesť miliárd eur z EÚ.

"Keď spočítame ohrozené peniaze z eurofondov a plánu obnovy, postavilo by sa za ne 20 nemocníc, ktoré sú dnes plánované v Bratislave či v Martine," skonštatoval predseda KDH Milan Majerský. Zároveň sa pýta, či tieto peniaze Slovensko nepotrebuje.

Milan Majerský
Zdroj: Milan Kapusta

Ekonomický expert KDH dodal, že žiadna, ani táto dočasne poverená vláda si nemôže dovoliť nechať republiku po skončení svojho pôsobenia v rozvrate.