Podnikateľ sedí v cele v Justičnom paláci v Bratislave od 28.júna tohto roka. Po mesiaci strávenom v cele sa chce Kočner dostať von. Na súd odišla žiadosť hneď, ako to bolo možné. Špecializovaný trestný súd si vypočul argumentáciu Kočnerových obhajcov, ktorí žiadajú pre svojho klienta miernejší trest. “Navrhujeme prepustenie z väzby, podľa nášho názoru väzobné dôvody nie sú,” vyhlásil po skončení pojednávania Kočnerov obhajca Martin Pohovej. Rozhodnutie o tom, či pôjde podnikateľ na slobodu, alebo ostane v cele, dnes na súde nepadlo. Hneď ako ho sudca príjme, bude uznesením písomne informovať všetky zainteresované strany.

Na dnešnom súde sa mal výsluchu podrobiť aj samotný Kočner. Napokon bolo všetko inak. Kočner na súd nedorazil. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ on sám odmietol ísť na súd do Banskej Bystrice. Obhajcovia sa rozhodli presvedčiť sudcu právnymi argumentami.

Pre svojho klienta žiadajú obhajcovia miernejší trest – teda alternatívnu náhradu väzby miernejším prostriedkom. Šlo by o dohľad probačného a mediačného úradnika spolu s kontrolou technickým zariadením – čiže monitorovacím elektronickým náramkom.

Do vyšetrovacej väzby poslal Kočnera Najvyšší súd, ktorý vyhovel žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jánovi Šantovi. Marian Kočner je obvinený zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Z rovnakého trestného činu je obvinený aj Pavol Rusko, ktorého súd nechal na slobode.

Prokurátor Šanta trvá na väzbe, pretože je presvedčený, že obaja budú pokračovať v páchaní ekonomickej tresnej činnosti. Marian Kočner podľa neho dlhodobo vykonáva ekonomickú trestnú činnosť a koná pritom sofistikovane. Okrem toho by podľa Šantu maril vyšetrovanie. Prokurátor dorazil na súd do Banskej Bystrice medzi prvými. “Uplynul iba mesiac od rozhodnutia Najvššieho súdu, nevidím žiadnu podstatnú zmenu v skutočnostiach, ktoré mali vplyv na väzbu,” reagoval po skončení pojednávania Šanta.

Ani prokurátor ani obhajcovia nechcel prezradiť, či sa vo vyšetrovacom spise už nachádzajú originálny zmeniek. Šanta tvrdí, že ich k prípadu ani nepotrebuje. “Nie je nevyhnutné pracovať s originálmi zmeniek. Vzhľadom na iné dôkazy, ktoré máme,” vyhlásil prokurátor.

Možno vás bude zaujímať:

 

 

 

 

Pôjde von, alebo zostane v cele? Dajte nám vedieť do diskusie...