Ešte ako vicepremiér Peter Pellegrini prišiel do prezidentského paláca pred 13. hodinou. Po spoločnom rozhovore s hlavou štátu Andrejom Kiskom, Pellegrini predstúpil pred novinárov.

"Vláda je pripravená dnes podať svoju demisiu do jeho rúk a v zmysle nejakých postupov a dôhod s pánom prezidentom," vyhlásil Pellegrini s tým, že mu odovzdal potrebných 79 podpisov poslancov. Podľa jeho slov ho doterajší premiér Robert Fico označil za svojho nástupcu. "Som ochotný sa pokúsiť zostaviť novú vládu," povedal krátko po stretnutí s Kiskom.

Prezident Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci podpredsedu Vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho.
Prezident Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci podpredsedu Vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho.
MICHAL SMRČOK

Zároveň oznámil, že prerozdelenie ministerstiev ostane tak, ako je zakotvené v koaličnej dohode. Na ministerských postoch si však vie predstaviť aj ďalšie zmeny. Konkrétnejší však nebol.

Po ňom pred novinárov predstúpil Kiska. "Za tieto dva týždne sme sa dočkali niečoho iného, neochotu pochopiť politickú realitu, dočkali sme aj aj teórii o riadení krajiny," povedal v úvode kriticky. Podľa jeho slov v súčasnosti neexistuje väčšina poslancov potrebných na vyhlásenie predčasných volieb. "Žiadna iná väčšina v súčasnosti v parlamente neexistuje. Rovnako neexistuje ústavná väčšina poslancov parlamentu, ktorá by sa dohodla na skrátení volebného obdobia a vyhlásení predčasných volieb," dodal.

Kiska zároveň pripomenul, že nový predseda vlády bude žiadať dôveru poslancov vo vyhranenej situácii. Podľa neho verejnosti nemusí stačiť demisia ministra vnútra Roberta Kaliňáka ani demisia predsedu vlády Roberta Fica. Zároveň avizoval, že ak mu premiér Fico ešte dnes doručí svoju demisiu, Kiska ju prijme.

K stretnutiu s Pellegrinim povedal, že diskutovali o personálnom obsadení rezortov aj o tom, ako by mohol vo svojej funkcii začať. Potvrdil, že ho poverí zostavením vlády hneď po tom, čo mu Fico dodá svoju demisiu. Ten len o pár desiatok minút na to, do prezidentkého paláca prišiel. Za zatvorenými dverami sa stretol s Andrejom Kiskom po boku budúceho premiéra Petra Pellegriniho.

Fico ešte nedal poslednú bodku

Po stretnutí prebehlo odovzdanie demisie do rúk prezidenta. Fico sa s Kiskom rozlúčil aj stisnutím ruky. Následne spravil vyhlásenie. "Chcem byť aktívny predseda strany," povedal o svojej politickej budúcnosti. Rovnako chce tlačiť na priority strany, ktoré považujé za dôležité. A tými je jasná proeurópská orientácia, rovnako ako aj presadenie myšlienky sociálneho štátu. O svojom nástupcovi sa pochvalne vyjadril, že je najlepšou voľbou. Verejnosti odkázal, že sa s nimi ešte nelúči.

Hlava štátu už v stredu (14.3. - pozn. red.) avizovala, že od nového šéfa kabinetu požaduje ako garanciu 76 podpisov poslancov, ktorí by novú vládu podporili.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár, šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák a podpredseda klubu Smeru-SD Miroslav Číž potvrdili, že všetci ich poslanci svojimi podpismi podporili novú vládu.

Bugár zároveň informoval, že Kiska súhlasí s podmienkou Fica, aby nového premiéra nominoval Smer-SD.

Mohlo by vás tiež zaujímať: