Dôvodom sú nezhody medzi koaličnými partnermi. Most-Híd totiž dnes po poslaneckom klube avizoval, že v pléne nepodporí kandidatúru Roberta Fica na Ústavný súd. Takisto chcú hlasovať za verejnú voľbu. K tej sa prikláňa aj SNS.

O tom, koľko kandidátov sa dostane do sudcovského talára na Ústavný súd v Košiciach, by mala Národná rada SR rozhodnúť už dnes o 17. hodine. Druhé kolo voľby vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko na štvrtok dopoludnia. Pred samotnou voľbou si za jeden stôl ešte v pondelok sadli všetci traja predsedovia vládnych strán. Hľadať mali prienik pri niektorých menách uchádzačov o sudcovský talár. O výsledku rokovaní však dnes všetci doteraz zaryto mlčali. O niečom však môže svedčiť fakt, že bugárovci sa po poslaneckom klube rozhodli, že Fica do Košíc neposunú. "Aj včera, aj pred týždňom sme hovorili, že nie," vyhlásil šéf Mosta-Híd Béla Bugár. 

Bugár a Danko nie sú nadšení, že Ficov Smer-SD mal hľadať podporu u kotlebovcov.
Bugár a Danko nie sú nadšení, že Ficov Smer-SD mal hľadať podporu u kotlebovcov.
Zdroj: archív

Argumentom sú včerajšie informácie o tom, že Smer-SD hľadal podporu u kotlebovcov. "S ĽSNS sa nerokuje ani nehlasuje, preto chceme normálnu verejnú voľbu," ozrejmil Bugár. Snaha smerákov v pondelok nahnevala aj šéfa  národniarov a predsedu parlamentu Andreja Danka. „Zachytil som, že tu prebiehali nejaké rokovania s ĽSNS,“ krútil hlavou včera na tlačovke Danko. Poslanci SNS budú mať podľa jeho slov pri voľbe slobodnú ruku. 

Olej do ohňa priliala aj poslankyňa Mosta-Híd Irén Sárközy. Tá si v denníku SME zaplatila inzerciu, v ktorej píše, že Roberta Fica nepodporí a zahlasuje za verejná voľbu. Inzerát si podľa vlastných slov zaplatila ako súkromná osoba. Poslankyňa je aj v ústavnoprávnom výbore, ktorý odobril Ficovu prax. Rozhodujúce slovo mala práve ona. Vo výbore nahradila po pate poslanca Petra Kresáka, ktorý z neho odišiel, lebo sám kandiduje na post ústavného sudcu.

Práve kvôli tomu sa Fico odmietol zúčastniť dnešnej koaličnej rady. Práve konflikty medzi koaličnými partnermi mali vyústiť do toho, že sa Robert Fico rozhodol prehovoriť na tlačovke.

Medzi tým mali tlačovku aj kotlebovci, na ktorej vyhlásili, že sťahujú svojho kandidáta na Ústavný súd Radovana Hrádeka a voľby sa nezúčastnia.

Fico sa vzdal sna o Ústavnom súde

Predseda Smeru-SD dnes popoludní o 15. hodine zvolal na tlačovku, na ktorej vyhlásil, že zatiaľ sa nepodarilo pri voľbe ústavných sudcov uzavrieť žiadnu politickú dohodu. Tie sú pri voľbe ústavných sudcov podľa jeho slov dôležité nielen v rámci koalície, ale aj v Národnej rade a takisto rozhodujúce slovo má prezident. Lenže ten súčasný, Andrej Kiska, podľa neho bude pri voľbe sudcov prihliadať aj na svoje ďalšie politické ambície. "Smer-SD rešpektuje právo novozvoleného prezidenta, ale nie Andreja Kisku," vyhlásil Fico. Šéf najsilnejšej koaličnej strany tiež vyhlásil, že sú naďalej za tajnú voľbu sudcov. 

Zároveň Fico varoval, že pokiaľ vo voľbe prejdú kandidáti opozície s podporou Mosta, pôjde podľa neo o bezprecedentné porušenie koaličných dohôd. „Malo by to vážny vplyv na chod vládnej koalície,“ pohrozil.