"Nechcem seba ani svojich kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac vládnych alebo koaličných návrhov. Nechcem byť zároveň súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie. Keďže strana Smer–SD je súčasťou vládnej koalície, rozhodol som sa vystúpiť aj z tejto politickej strany," zdôvodnil svoje rozhodnutie Maďarič.

Predstavitelia Smeru-SD zatiaľ Maďaričov odchod komentovať nechcú. "Počujem to prvýkrát. Ak je to naozaj tak, musím si najskôr vypočuť dôvody, až potom to budem komentovať," povedal pred rokovaním predsedníctva Smeru-SD podpredseda strany Juraj Blanár.
O Maďaričovom odchode podľa svojich slov nevedel ani premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), údajne sa to dozvedel až od novinárov. Podpredseda Smeru-SD Peter Žiga zase povedal, aby si novinári počkali na tlačovú konferenciu po rokovaní straníckeho vedenia.

Predsedu strany SMER-SD Roberta Fica podľa jeho slov Maďaričove rozhodnutie neprekvapilo. Vyhlásil to na tlačovej konferencii strany.

Strana Smer-SD bude mať po Maďaričovom odchode v poslaneckom klube 48 členov, SNS 15 a Most-Híd 13. Trojkoalícia sa tak bude opierať o tesnú väčšinu 76 hlasov.

Maďarič po prevalení informácií o vražde novinára Jána Kuciaka (†27)  28. februára tohto roka oznámil, že podáva demisiu z postu ministra kultúry.

Svoju nespokojnosť s vedením strany Smer-SD naznačil už viackrát. Nezhody vyústili 9. decembra 2017, keď sa vzdal funkcie podpredsedu strany. V tretej vláde Roberta Fica patril medzi kritikov vnútorných procesov. Maďarič bol tiež v minulosti vedúcim  mediálneho a tlačového oddelenia strany Smer-SD a od roku 2006 je podpredsedom strany.

Známa je aj jeho mediálna kariéra. Začínal totiž ako dramaturg a šéfredaktor v Slovenskej televízii (STV) a v rokoch 2002-2004 zastával funkciu podpredsedu Rady STV.