Nízke platy sa týkajú viac žien ako mužov a rozdiely sú zjavné aj v závislosti od veku. Najhoršie sú na tom nováčikovia na pracovnom trhu.

Medzi 19-ročnými má až štvrtina čistý príjem nižší než 340 eur. Oveľa lepšie na tom nie sú ani mladí od 20 do 24 rokov, z ktorých má mzdu na tejto úrovni každý šiesty. Najlepšie príjmy majú ľudia okolo tridsiatky, no ďalej sa so stúpajúcim vekom platy zamestnancov znova znižujú.

Kde sa zarába lepšie?

Nízke platy berú predovšetkým zamestnanci ubytovacích a stravovacích zariadení. Menej ako 400 eur zarába tretina z nich. Podobne sú na tom aj administratívni a podporní pracovníci.

Ak si chcete dobre zarobiť, mali by ste si hľadať prácu v oblasti informatiky, vo finančníctve a v poisťovníctve alebo u dodávateľov energie, kde sú platy pod 400 eur doslova raritou. Týkajú sa iba štyroch zamestnancov z tisícky.


Kríza sa ešte nekončí

„Priemerná výška platov závisí od ekonomickej situácie krajiny a tá je u nás ešte stále zmietaná krízou,“ hovorí Richard Ďurana, riaditeľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

„V tejto chvíli veľké vyhliadky na zlepšenie situácie nevidím, keďže doteraz sa ešte ani nezačali riešiť základné príčiny krízy. Všetko, čo sa urobilo, boli len krátkodobé riešenia s dočasným účinkom. Ak by teda v blízkej budúcnosti aj došlo k oživeniu slovenskej ekonomiky, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o chvíľkový jav, ktorý nebude trvalo udržateľný.“

Ako sa počíta priemerná mzda

Priemernú mzdu počíta Štatistický úrad Slovenskej republiky tak, že za dané obdobie zráta všetky vyplatené hrubé mzdy vrátane rôznych príplatkov a odmien a následne túto sumu vydelí počtom zamestnancov. Ide teda o čistý aritmetický priemer.

Pritom mzdy malej skupiny kráľovsky odmeňovaných zamestnancov tento priemer nadhodnocujú.

Objektívnejšiu informáciu o reálnych platoch poskytuje medián. Ide o údaj, ktorý sleduje prostredný plat. Ten zvykne byť o viac ako 100 eur nižší ako štatisticky určená priemerná mzda.

Koľko zarábate vy?

Martina Štofková (26), manažérka, Giraltovce
Dostávam minimálnu mzdu 317 eur.

Margita Martišová (48), chemička, Banská Bystrica
O priemernej mzde okolo 800 eur môžem iba snívať. Ja som skôr ten „každý desiaty Slovák“.

Ľubomír Horanský (30), kuchár, Liptovský Mikuláš
Blížim sa k priemeru, ale musím odmakať celý mesiac. Aby som toľko zarobil, musím sa dvakrát viac obracať.

Juraj Kollár (26), čašník, Trnava
Priemerná mzda je čistý nezmysel. Bežný zárobok v tunajších fabrikách je okolo 450 eur. V mojej profesii je plat veľmi podobný.

Jakub Janiga (46), kameraman, Hlohovec
Zarábam mesačne 630 až 650 eur. Ako kedy, ale tiež nemám ten vraj priemerný plat.

Silvia Štemberová (34), asistentka, Banská Bystrica
Zarábam menej, ako je priemerný plat na Slovensku, ale to určite väčšina ľudí. Žiaľ, taká je dnes situácia.

Vladimír Španko (36), pracovník stávkovej kancelárie, Liptovský Mikuláš
Priemerná mzda by ma potešila, blížim sa však skôr k tomu každému desiatemu Slovákovi.

Petra (27), učiteľka, Košice
Tak to by som rada vedela, odkiaľ nabrali takú sumu ako priemerný plat! Ja nezarobím v čistom ani 400 eur.

Čo si o tom myslíte? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

24.01.2014 11:52 Marianna:
MNE PONUKLI V BRATISLAVE ZA 25 HODIN 500 EUR BRUTTO.MALA BY SOM ROBIT 4 DNI DO TYZDNA.Z toho minus 70 eur cesta.

24.01.2014 11:53 Jano:
Ja nastastie patrim do tej skupiny 1700-1900. Nechapem, ako ludia dokazu vyzit z takych nizkych platov a najma to, co drzi mladych ludi na Slovensku? Je to hroza s platmi tu. Keby som zarabal menej ako 1000, nebolo by tej sily, co by ma zadrzala, aby som nezutekal do zahranicia. Naozaj nechapem mladych, preco to vsetko nebali kufre a nezdrha z tejto hnusnej diery.

15.09.2013 09:18 Darina(46),Stropkov:
Tak tu na východe sme asi každý jeden tým desiatym človekom,pretože platy tu sú hlboko pod tento priemer,ani 400 eur v hrubom - to je hanba pre našu vládu......

15.09.2013 09:12 aaaaa:
O priemernom plate som mohla iba snívať. Teraz dostávam dôchodok, čo nie je ani priemer.

15.09.2013 09:12 Miro:
V r.1980 som robil osob.šoféra riaditelovi podniku,mal som vtedy priemerný plat 9.000 korun,riaditel 15.000,ja 3.000,tak aj dnes sa takto robí priemer.

15.09.2013 09:12 Vanesa:
Ktorý chorý (na mozog) a kde nabral tie kvetnaté zárobky? Všetci vieme aké sú bežné zárobky. Človek musí čarovať, aby z toho vyžil. Toto je jeden špinavý štát - pardón - politici, tí nemajú ani len predstavu, ako žije bežný, pritom vzdelaný, občan na Slovensku. Hrabú sa do politiky aby získali teplé miestečká, zabetonuju sa na 4 roky, vytvoria si tie správne konexie a potom, aj keď nie sú už v politike, majú nahrabané, nakradnuté, kamaráti prihrajú dobrú prácu a takto to ide dokola. Radosť žiť - bande politických rozkrádačov. Ale veď na každého dôjde . . .

15.09.2013 09:11 Juraj:
Zarabam viacej ako je priemer, ale myslim si, ze mam aj viac zodpovednosti a narocnejsiu pracu ako napr. casnik, pracovnik stavkovej kancelarie. PS: slecna Petra je naozaj ucitelka, alebo len stazi deti v druzine ci nebodaj v materskej skolke?

10.09.2013 09:28 jaro:
Cele stoji za kocku, ked niekto zaraba kopec penazi, na ostatnych sa nedostane

Nájdených 8 záznamov.