Chcete dovolenkový suvenír? Buďte radšej opatrní a poriadne si preverte, čo kupujete. Finančná správa našim dovolenkárom radí, ako sa vyhnúť komplikáciám na letisku pri vybaľovaní exotických suvenírov.

„Skôr ako odídete na dovolenku, je dobré naštudovať si, čo podlieha ochrane medzinárodného dohovoru CITES. V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi rastlín a živočíchov úplne zakázaný a viac ako 30-tisíc je pod dohľadom colníkov podľa medzinárodného dohovoru CITES,“ upozorňujú. „Nie je vždy ľahké zistiť, ktoré suveníry si môžete kúpiť,“ zdôrazňujú. Zverejnili preto zoznam podmienok pri tých najbežnejších.

Pri akých suveníroch dvíha finančná správa prst?

Živé zvieratá - dvakrát si treba premyslieť, či si domov doveziete živé zviera. Na ich dovoz potrebujete povolenia z krajiny vývozu aj dovozu. Povolenia získate iba v prípade, ak bol živočích legálne nadobudnutý.

Slonovina - obchod so slonovinou je prísne regulovaný a legálny len z niektorých krajín. Okrem toho na ich dovoz potrebujete špeciálne povolenie.

Kožušiny - obchod s kožou a produktmi väčšiny druhov mačkovitých šeliem ako napr. jaguár, leopard a tiger je bez povolení zakázaný.

Výrobky z morských korytnačiek

Koža z plazov – opatrný treba byť aj pri nákupe topánok, kabeliek, opaskou, peňaženiek či remienkov na hodinky, ktoré sú vyrobené z kože plazov.

Orchidey a kaktusy – áno, aj kvetiny vedia spôsobiť problémy. Najmä tie voľno rastúce. Ak po nich túžite, overte si že sú legálne nadobudnuté, alebo radšej siahnite po umelo vypestovaných.

Koraly – ich zber, predaj a vývoz z voľnej prírody je v mnohých krajinách zakázaný

Tradičná čínska medicína - výrobky tradičnej čínskej medicíny môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ako je napr. tiger, nosorožec, kobra, ženšeň