Norbert Bödör bol vo štvrtok prepustený z väzby, a stíhaný tak mal byť na slobode. O prepustení z väzby informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu (NS) Alexandra Važanová. NS tak reagoval na rozhodnutie Ústavného súdu o porušení podnikateľových práv pri predlžovaní väzby.

„Rešpektujúc právny názor ÚS plynúci z jeho nálezu zo 16. 12. 2021 Najvyšší súd rozhodujúci o sťažnosti obžalovaného Ing. Norberta B. proti rozhodnutiu ŠTS o jeho väzbe zohľadnil zrušenie uznesenia ŠTS sp. zn. 3Tp 3/2020 z 15. 3.2021 na pokyn ÚS a z toho plynúce dôsledky v podobe zániku právneho titulu na pozbavenie osobnej  slobody obžalovaného, ktoré v súlade s judikatúrou ÚS nie je možné napraviť ďalším rozhodnutím súdu, čo nevyhnutne muselo viesť k jeho prepusteniu z väzby na slobodu,“ informovala Važanová. Bödör bol vo väzbe od 9. júla 2020.

Obvinenia v kauze Dobytkár sa týkajú korupčnej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). V skupine osôb stíhaných z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú okrem Norberta Bödöra aj bývalý šéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír Partika, finančník Martin Kvietik, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada a podnikateľ Peter Kuba. V tomto prípade je termín prvého pojednávania na Špecializovanom trestnom súde určený na 25. februára.

Bödör okrem toho čelí aj obvineniu v kauzách Judáš a Očistec. Nitriansky oligarcha mal podľa obvinenia v kauze Očistec stáť na čele organizovanej skupiny, ktorá zneužívala políciu vo svoj prospech. Obvinený je preto zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, podplácania a prijímania úplatku. Aj táto kauza už smeruje na súd, no prvé pojednávania zatiaľ vytýčené nie je. Spolu s Bödörom je v Očistci obvinený aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf NAKA Peter Hraško, bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a ďalšie osoby.

Bödör sa dnes ale na slobode dlho neohrial. Po niekoľkých hodinách opäť zadržali!

Zadržanie Bödöra súvisí so starou kauzou 

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>