Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol v prospech kancelárie advokáta Radomíra Bžána. Tej štát vyplatil odmenu za vyhratý spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo, ktorá sa sťažovala na zablokovanie týchto peňazí políciou, informuje portál aktuality.sk.  

 Prvý senát ÚS rozhodol, že došlo k porušeniu základného práva spoločnosti na inú právnu ochranu, ako aj práva vlastniť majetok a práva na ochranu vlastníctva.

ÚS zrušil príslušné uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR z 20.2.2018 v spojení s  príkazom na zaistenie peňažných prostriedkov z 9. novembra 2017 a vec vrátil na ďalšie konanie. Úrad špeciálnej prokuratúry je taktiež povinný uhradiť Advokátskej kancelárii JUDr. Radomír Bžán, s. r. o., trovy konania.

Radomír Bžán: Právnik
Radomír Bžán: Právnik
Zdroj: Emil Vasko

Na neverejnom zasadnutí 30. januára o tom rozhodol senát ÚS zložený z predsedníčky Marianny Mochnáčovej a sudcov Milana Ľalíka a Petra Brňáka. O verdikte ešte v piatok informoval ÚS.

Bžánova advokátska firma vyhrala pre štát medzinárodnú arbitráž o elektráreň Gabčíkovo. Firma mala pôvodne dostať odmenu 77 miliónov eur, no tá nakoniec po dohode klesla na 17,5 milióna eur.  Štát však napokon označil zmluvu na právne služby za neplatnú a podal žalobu na súde, v ktorej žiadal späť vyplatené milióny.

V kauze neprimeranej odmeny došlo aj k trestnému stíhaniu pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Mohlo by vás zaujímať: