Prezident Kiska v šoku: Posledný odkaz stratenému Filkovi

Martin Filko sa mal stať šéfom nového orgánu rezortu, pod ktorý by spadal aj Inštitút finančnej politiky a celá rozpočtová sekcia. Malo sa to udiať preto, aby sa mohol naplno venovať svojmu projektu. Jeho snahu prerušila tragédia. Martin Filko sa v pondelok prevrátil s kanoe vo vodách Dunaja a jeho telo sa zatiaľ nenašlo.

Vybrali sme tie najdôležitejšie pasáže z posledného rozhovoru, ktorý poskytol minulý týždeň vo štvrtok pre ekonomický časopis Trend.

Priateľ Martina Filka bol svedkom nešťastia: Slová plné bezmocnosti a zúfalstva

  • V zdravotníctve ste si napríklad stanovili, že už v budúcom roku by malo zomrieť menej ľudí.

Výdavky do zdravotníctva najmä v rokoch 2003 až 2009 u nás rástli dvojnásobne rýchlejšie ako v krajinách OECD. A to až tak, že už zdravotníctvo prestalo byť podfinancovaným sektorom. Dávame na hlavu toľko alebo viac ako naši susedia. Ak sme teda nespokojní so stavom slovenského zdravotníctva, nebude to v prvom rade v peniazoch. Pozreli sme sa na to, čo by bolo realistické očakávať. Zaostávame oproti ostatným krajinám z Vyšehradskej štvorky na porovnateľnej báze o 1 900 takzvaných odvrátiteľných úmrtí. To znamená, že ak by sme mali také výsledky zdravotníctva, aké sú v ostatných postkomunistických krajinách strednej Európy, tak by u nás malo zomierať o takmer dvetisíc ľudí menej oproti súčasnosti. Títo ľudia zomierajú na Slovensku zbytočne. Je to 15 percent všetkých odvrátiteľných úmrtí. To je tá časť úmrtí, ktorá by sa mohla odvrátiť dobrou zdravotnou starostlivosťou.

  • Za tieto rozdiely môžu do veľkej miery politici, ktorí ich podnikateľom v zdravotníctve odobrili. Možno očakávať silné tlaky aj od záujmových skupín a nevôľu politikov s tým niečo robiť...

Neviem sľúbiť slovenskej verejnosti, že sa nám to podarí. Viem sľúbiť, že sa o to pokúsime a sme ochotní riskovať naše kariéry za to, že sa nám to podarí.

Celý rozhovor si môžete prečítať na stránkach etrend.sk.