Po Robertovi Mistríkovi sa k voľbám, ktoré nás čakajú už túto sobotu (29.2.2020), voličom a občanom rozhodli naposledy prihovoriť prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini, ale aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Aký odkaz si pre občanov pripravili?

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR

Prezidentka sa občanom prihovorila v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami s apelom na zodpovednosť.  "Druhý článok Ústavy Slovenskej republiky sa začína formuláciou: „Štátna moc pochádza od občanov...“ Áno, uznávam, že všetci poznáme situácie, keď je pre nás občanov ťažké uveriť tomu, že štátna moc pochádza od nás. Ale sú aj také dni, keď je pravdivosť tejto formulácie nespochybniteľná. Jedným z nich je aj deň volieb do Národnej rady Slovenskej republiky," povedala v príhovore.

Zdôraznila, že ako občania nemáme žiadnu dôležitejšiu a významnejšiu príležitosť, aby sme svojim hlasom ovplyvnili to, čo nás osobne presahuje.  V príhovore zdôraznila aj to, že voľbami priamo ovplyvňujeme podobu a charakter nášho štátu a svojou účasťou vo voľbách prijímame spoluzodpovednosť za jeho osud: "Demokracia, ako vláda ľudu môže fungovať len vtedy, ak samotní ľudia nerezignujú na svoje právo rozhodnúť, kto má v krajine vládnuť a kto jej má slúžiť. To všetko sú dôvody, pre ktoré je účasť vo voľbách nielen vyjadrením spolupatričnosti k spoločenstvu, v ktorom žijeme, ale aj prejavom moderného vlastenectva." 

Prezidentka sa rozhodla osloviť aj tých, ktorí o svojej účasti vo voľbách ešte stále pochybujú. Adresovala im slová, ktoré odkazujú na dôležitosť jednotlivca v demokratických procesoch. "V deň volieb sme si všetci rovní, lebo každý z nás má iba jeden hlas. Tvrdenie, že náš hlas nič nezaváži, nie je pravdivé, pretože o konečnom výsledku volieb neraz rozhodli len minimálne rozdiely. Každý hlas preto môže byť ten rozhodujúci. Ak má niekto predstavu, že keď nepríde do volebnej miestnosti, tak sa na voľbách vlastne nezúčastní, podlieha ilúzii. Hlas, ktorý neodovzdáte, sa nestratí. Iba sa proporcionálne rozdelí medzi všetky strany, ktoré sa dostanú do parlamentu. Ak v osobnom živote nedovolíme, aby o nás a našich veciach rozhodoval niekto iný, nie je dôvod, aby sme nechali iných rozhodovať o našom hlase, keď ide o vec celospoločenského významu," ukončila časť, ktorou vzala vietor z plachiet každému, kto si myslí, že voliť je zbytočné. 

Prezidentka Zuzana Čaputová (na snímke) iformuje médiá o tom, že navrhla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD), aby sa pre Istanbulský dohovor vláda obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, ak má pochybnosti o tom, či patrí do právneho a hodnotového prostredia Slovenska. V Bratislave 10. februára 2020. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Prezidentka Zuzana Čaputová (na snímke) iformuje médiá o tom, že navrhla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD), aby sa pre Istanbulský dohovor vláda obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, ak má pochybnosti o tom, či patrí do právneho a hodnotového prostredia Slovenska. V Bratislave 10. februára 2020. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer

Opäť treba zdôrazniť, že tieto voľby budú trocha iné. Prezidentka pripomenula, že pôjde o 10. slobodné voľby od Novembra 89, pričom najdôležitejšie z nich boli zrejme voľby na sklonku 90. rokov. V tých sme sa podľa nej jasne postavili za hodnoty slobody, demokracie a zároveň rozhodli o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. "Verím, že tento spoločenský konsenzus aj po nastávajúcich voľbách pretrvá," poznamenala s ohľadom na fakt, že o priazeň voličov sa uhádzajú aj extrémistické a antisistémové strany. "Voľby sú spravidla súbojom medzi kontinuitou a zmenou. Na Slovensku sme v paradoxnej situácii, keď sa všetky strany hlásia k zmene. Je to tak preto, že spoločnosť potrebuje vieru v spravodlivosť a tej sa nám za uplynulé roky nedostávalo v primeranej miere. Nedokázali sme ju totiž uchrániť pred jej zneužívaním."

Prezidentka Zuzana Čaputová skonštatovala, že ani tejto predvolebnej kampani sa účastníci politického boja sa nevyhli šírenia strachu, klamstvám afalošným hrozbám. Bola by však raada, ak by sa voliči počas dvoch dní rozhodovali na základe racionality. "Nenechajme sa odradiť, nenechajme sa vystrašiť, nenechajme sa rozhádať, dôverujme si. Myslime prosím na to, že voľby nie sú koncom cesty. Sú  začiatkom jej novej etapy. Aj po nich budeme všetci spolu dýchať ten istý vzduch, budeme tu spolu žiť a spolu tvoriť našu budúcnosť. S novou vládou, ktorá vzíde z demokratických volieb, s ktorou budú spojené veľké očakávania. Bez pochýb bude treba trpezlivosť a spoluprácu," poprosila občanov.
 
"Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania, my, oprávnení voliči Slovenskej republiky, predstavujeme suveréna, ktorý má ako jediný právo rozhodnúť o najdôležitejších veciach nášho štátu. Počas dvoch dní moratóriá máme čas a možnosť, aby sme v pokoji zhodnotili, čím si nás kandidáti pokúsili získať, kto nás presvedčil a vďaka čomu. Zvládneme to!", dodala na záver.

Príhovor predsedu parlamentu Andreja Danka nájdete na ďalšej strane