Rodinná tragédia... Dolinay sa v aute viezol so svojou manželkou Zuzanou a dvaapolročným synom Adrianom. Krátko po Vladimírovi tento svet opustila aj jeho manželka. O ich syna sa teraz majú starať rodičia Zuzany a jej sestra.  Vladimír Dolinay sa ako dlhoročný komunálny politik zaoberal najmä otázkami transparentnosti, korupcie či životného prostredia. V parlamentných voľbách sa na kandidátke strany Za ľudí uchádzal o post poslanca, ktorý sa mu však nepodarilo získať. No po troch mesiacoch bol vymenovaný za štátneho tajomníka na ministerstve kultúry.

K tragickým okolnostiam prišlo v sobotu 25. júla medzi Komárnom a obcou Iža, kde sa Dolinayovo auto čelne zrazilo s protiidúcim vozidlom, ktoré náhle vybočilo do protismeru. Podľa našich informácií v ňom mali sedieť dve osoby, ktoré utrpeli rôzne zranenia a ošetrili ich v komárňanskej nemocnici. Štátny tajomník bol na mieste mŕtvy a jeho manželku letecky transportovali do novozámockej nemocnice. Neskôr ju previezli do nemocncie v Bratislave, kde v piatok 31. júla 2020 zraneniam aj ona podľahla. Pochovať ju majú tento týždeň. Dnes sa so zosnulým štátnym tajomníkom lúčia aj politici.  Posledná rozlúčka bola v Bratislave. Smútočný veniec poslala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Na štátneho tajomníka spomína aj poslankyňa Jana Žitňanská. “Vladko Dolinay bol v prvom rade dobrý človek. Spoznali sme sa pred desiatimi rokmi a za ten čas sa z nás stali nielen kolegovia, ale aj dobrí priatelia. Vladko bol vždy pokojný, empatický, pracovitý, ochotný okamžite pomôcť. Bojoval za práva Slovákov žijúcich v zahraničí ako málokto a aj vďaka nemu som sa s viacerými z nich mala možnosť zoznámiť, keď prišli na moje pozvanie do Európskeho parlamentu. Už dlhší čas sme plánovali spoločný výjazd do Vojvodiny, žiaľ, nestihli sme to. Vladko nám bude všetkým veľmi chýbať,” vyjadrila sa poslankyňa.

Posledná rozlúčka s Valdimirom Dolinayom
Posledná rozlúčka s Valdimirom Dolinayom
Zdroj: nj

“Na Vladovi ma prekvapilo, že za jeho plachým úsmevom sa skrývala neutíchajúca, ticho neústupčivá snaha o spravodlivejší svet,”spomínal ešte pred smútočnou omšou bývalý prezident Andrej Kiska (57).

Krátko pred začatím poslednej rozlúčky sa pred kostolom zišlo mnoho Dolinayových priateľov a kolegov. Prišiel aj premiér Igor Matovič, poslankyňa Jana Žitňanská, minister obrany Jaroslav Naď, ministerka kultúry Natália Milanová, podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a mnohí ďalší. 

Ako jeden z prvých sa smútiacim v kostole prihovoril bývalý prezident Andrej Kiska. "Slovensko by si malo priať mať v politike presne takých ľudí, akým bol Vladimír Dolinay,"povedal. Smútočným príhovorom pokračovala Dolinayova švagriná, ktorá vyzdvihla jeho túžbu stmeľovať ľudí.

Celebrujúci kňaz Gerhard Glazer vo svojej kázni o živote a smrti označil bolesť a utrpenie  za "Boží megafón v hluchom svete".  Spomenul pritom aj manželku Zuzku, ktorá tiež podľahla zranenian. "Vlado a Zuzka, chcem o vás hovoriť v prítomnom čase, lebo žijete... Ak nežijete, tak to, čo tu robíme, je úplne zbytočné..." povedal kňaz, ktorý pripomenul, že "nádherné duše v ľudskom tele sa stretli pred 17 rokmi."

Posledná rozlúčka s Vladimírom Dolinayom
Posledná rozlúčka s Vladimírom Dolinayom
Zdroj: archív

Smutná atomosféra bola umocnená tónmi kostolného organu a spevom menšieho zboru. Krátko po 14. hodine  sa obrad skončil a smútiaca rodina prijímala kondelencie.  Potom sa smútiaci presunuli na cintorín v bratislavskej Petržalke, kde Dolinaya pochovali. 

Pohreb Vladimíra Dolinaya v Petržalke
Pohreb Vladimíra Dolinaya v Petržalke
Zdroj: nj

Mohlo by vás zaujímať: