Čižnár sa ale k vyriešeniu celej záležitosti chystá.  „Doposiaľ rozhodnuté nebolo, pretože sú stále postupne doručované písomné odôvodnenia sťažností jednotlivých obvinených, na čo majú zo zákona nárok. Následne bude o týchto sťažnostiach bezodkladne rozhodnuté,“ uviedla v utorok pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Niektoré z písomných odôvodnení sťažností boli doručené len včera.

Písomné odôvodnenia podanej sťažnosti voči uzneseniu o vznesení obvinenia potvrdil v utorok obhajca Peter Filip. Ten aktuálne zastupuje podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu Urbancovú a sudkyňu Okresného súdu (OS) Bratislava I Angelu Balázsovú. Rovnako podanie sťažnosti potvrdil aj obhajca Ondrej Mularčík, ktorý zastupuje bývalého sudcu Krajského súdu v Bratislave Richarda Molnára, a aj obhajca Peter Erdös, ktorý zase zastupuje bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. Tá je od 20. marca po rozhodnutí Najvyššieho súdu definitívne stíhaná väzobne. Ako v utorok uviedol Erdös, písomné odôvodnenie sťažnosti podal už 13. marca. Sťažnosti podali aj ďalší obhajcovia.

 

Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými boli okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana Kočnera.

Súdne pojednávanie v kauze zmenky. Marián Kočner sa usmieva, no súd rozhodol 19-ročnom nepodmienečnom treste. Prokurátor Ján Šanta sa odvolal. Chce viac...
Súdne pojednávanie v kauze zmenky. Marián Kočner sa usmieva, no súd rozhodol 19-ročnom nepodmienečnom treste. Prokurátor Ján Šanta sa odvolal. Chce viac...
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Následne Ústavný súd v Košiciach 12. marca dal súhlas na väzobné stíhanie v prípade piatich sudcov. O ich väzobnom stíhaní a väzobnom stíhaní ďalších troch civilných osôb rozhodoval najskôr Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, 14. marca. Najvyšší súd potom na svojom verejnom zasadnutí 19. marca napokon nezobral do väzby sudkyňu OS Bratislava V Zuzanu Maruniakovú, ktorá je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Do väzby nezobral odvolací súd ani podnikateľa Ladislava Mojžiša, obvineného z podplácania. V prípade Miriam Repákovej vzal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sťažnosť voči rozhodnutiu ŠTS späť.

Následne 20. marca Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí rozhodol, že Monika Jankovská, Eugen Palášthy, Denisa Cviková, Richard Molnár a Miroslav Mojto ostávajú vo väzbe.