V niektorých je zásadné obmedzenie prístupu k umelému prerušeniu tehotenstva...
- Uvidíme, ako sa rozhodneme v klube OĽaNO, pretože v takýchto hodnotových otázkach je ťažké povedať, čo podala koalícia a čo opozícia. Myslím si, že si to pred voľbami uvedomoval aj súčasný premiér a opakovane hovoril, že v hodnotových otázkach budeme mať voľnú ruku. Myslím si, že tak ako zákony, ktoré by zakazovali interrupcie, neprešli väčšinou v parlamente v minulosti, tak by ním neprešli ani dnes.
Schôdza sa začína už dnes...
- Áno, ale zatiaľ nevieme, ktorý bod programu tento návrh bude, ani koľko bude táto schôdza trvať.
Zároveň sa premiér Matovič vyjadril k jednému poslancovi, ktorý mal na potrat presvedčiť svoju milenku. Povedal, že by za to dával trest smrti...
- K tomuto sa ja neviem a nechcem vyjadrovať, keďže neviem, o čo išlo. Ja som túto informáciu počula prvýkrát a vôbec netuším, čo tým premiér myslel.
Vráťme sa späť. Vy ste povedali, že by spoločnosť mala pristupovať ku každému rovnako a každý by mal mať rovnaké práva. Nemyslíte si, že práva žien obmedzujete?
- Neobmedzujem ich vôbec. Platný zákon z 86. roku bude platiť ďalej a ženy sa budú môcť naďalej rozhodovať tak, ako sa rozhodovali doteraz. My im chceme len pomôcť. Ak chcú ísť na interrupciu z dôvodu, že majú napríklad ekonomické alebo zdravotné problémy. Preto chceme zaviesť aj podporu v tehotenstve a rovnakú materskú pre všetkých. Pre mňa je za 30 rokov v kontexte tejto debaty najväčším úspechom, že už verejne nikto nehovorí, že potrat je dobrá vec. Začiatkom 90. rokov to tak ešte bolo a bola to regulácia pôrodnosti. Teraz vám každý povie, že rozhodnutie ísť na potrat je ťažké a ženy s tým majú problémy a nerobia to rady.
Samozrejme, že potrat nie je niečo, na čo chodíte ako do nechtové štúdia...
- Možno na Slovensku nie, ale bolo isté obdobie, kedy na jednu ženu v Rusku pripadalo 17 interrupcií. Poznám ženy, ktoré sú psychicky na dne, majú tri deti a sedem interrupcií. Ja, samozrejme, nejdem týmto ženám vstupovať do svedomia, ale ony prvé za mnou prídu a povedia, aby sme ženám, ktoré sa rozhodujú kvôli vonkajším okolnostiam, pomohli.
Aký je váš postoj k antikoncepcii a sexuálnej výchove?
- Áno, schvaľujem sexuálnu výchovu, ale nie v podobe, že takto sa používa prezervatív, od tohto roku máte právo na tabletku „deň po“, toto vám má predpísať lekár a tu môžete ísť na interrupciu. Toto pre mňa nie je sexuálna výchova. Tá by mala v prvom rade byť výchovou o zodpovednosti a vzťahoch.
Aj mladé ročníky by mali vedieť, že to nie je niečo technické, mechanické a mali by byť vedené k zodpovednosti a uvedomeniu, že sexuálny život môže mať aj svoje dôsledky. Napríklad mladí ľudia, ktorí videli filmy o vývoji embrya, sa úplne inak stavajú k otázke, či dieťa počať, alebo nie.
Asi sa zhodneme, že sex až po uzavretí manželstva nie je aplikovateľný plošne. Vnímate bariérovú antikoncepciu ako niečo, čo môže zabrániť napríklad šíreniu HIV? Hovoríme nielen o Európe, ale aj o krajinách ako je Afrika, veľké problémy má aj Rusko...
- Poviem vám to inak. V Afrike sú krajiny, kde boj proti AIDS založili na vernosti a zodpovednosti. Počet nakazených na AIDS výrazne poklesol. Ani beriérová antikoncepcia nie je 100 %.
Ale je lepšia ako nič...
- Ale nezaručíte to, že budete každého sledovať, či ju používa, alebo nie. Keď uvoľníte sexuálnu morálku, tak to vždy má dôsledky.