Reakcie týkajúce sa toho, ako sa poslanci opovážili neznížiť si platy a nehlasovať za "úžasný Kotlebov návrh", dostal aj poslanec Jozef Bubnár a rozhodol sa všetko uviesť na pravú mieru. Prostredníctvom statusu na facebooku upozornil na to, že verejnosť sa stala obeťou marketingu. "...hnedí mužíci počítajú vo svojom marketingu s vašou nevedomosťou," napísal. 

Bubnár celú situáciu vysvetlil s tým, že program včerajšej schôdze sa týkal urgentných otázok z oblasti spravodlivosti a školstva a s nimi súvisiacich návrhov, ktoré bolo treba prijať v zrýchlenom legislatívnom konaní. Podľa vyjadrení poslanca parlamentu za stranu  OĽaNO -  Kotleba z ničoho nič stlačil gombík s názvom "procedurálny návrh", čo je návrh, ktorý slúži na to, aby bolo z programu alebo procesu niečo vybraté alebo dodané. Predniesol pritom požiadavku, aby si poslanci znížili platy o 33% .

"Priatelia... Aj keby sme do nohy, 150 poslancov, hlasovali ZA, nič by sa neudialo, lebo ZÁKON (v tomto prípade o platoch v štátnej správe) sa NEDÁ zmeniť procedurálnym návrhom, ale IBA návrhom zákona, potom následne prvým, druhým a tretím čítaním, až napokon podpisom prezidentky. On to dobre vie. On iba dosiahol presne to, čo chcel. Fejsbukový status o tom, ako si tie "nenažrané prasce" nechcú znížiť platy... A pritom dobre vedel, že aj tak by sa nič neudialo... Tomuto sa v mojom chápaní hovorí hnusná podpásovka. A mnohí ľudia tu ich cielené a plánované vyplakávania šíria ako teplé rožky v nedeľu...," vysvetľuje Bubnár na Facebooku. 

Jozef Bubnár (OĽaNO) mohol zvoliť väčšie číslo saka. Toto totiž vyzerá, že každú chvíľu praskne!
Jozef Bubnár (OĽaNO) mohol zvoliť väčšie číslo saka. Toto totiž vyzerá, že každú chvíľu praskne!
Zdroj: Úrad vlády

Podľa neho sa premiér Igor Matovič vyjadril, že akonáhle poslanci vyriešia všetky urgentné záležitosti, ktoré majú pomôcť v boji s pandémiou COVID-19, začnú sa zaoberať aj solidárnymi opatreniami. 
"Prosím vás, nešírme zlo počas tragickej doby... Nenávisť v ľuďoch je niekedy horšia ako vírus samotný...
Držte sa, pekný deň všetkým. My v klube sme zatiaľ naklonení tomu, že keď vôbec našu prvú výplatu dostaneme, každý pomôže vo svojom regióne, bez veľkolepého PR, bez svetiel médií, konkrétnym ľuďom v núdzi. Či tak urobia aj ĽSNS-áci, to uvidíme," dodal na záver.

 

V súvislosti s poslaneckými platmi je dôležité si uvedomiť, že poslanecké platy sú naviazané na to, ako dobre sa štátu darí. Model, ktorý platy poslancov vyrátal, vytvoril aj Miroslav Beblavý z koalície PS/Spolu, ktorá sa do parlamentu nedostala. 

Útoky podľa neho odpútavajú pozornosť od riešenia krízy. "Chcem upozorniť všetkých, čo to riešia, že platy ústavným činiteľom klesnú automaticky o 15% od 1. januára budúceho roku, a to vďaka ustanoveniu, ktoré sme v roku 2010 presadili Richard Sulík a ja," vyjadril sa na svojom profile na sociálnej sieti. 

Podľa Beblavého klesnú poslanecké platy nasledovne:

  • o 15%, ak je deficit verejných financií nad 7%
  • o 10%, ak je deficit nad 5%
  • o 5%, ak je deficit nad 3%

Ľuďom, ktorí sa rozhodli venovať tomuto návrhu z dielne ĽSNS, odkázal, že je zjavné, že deficit v tomto roku prekročí 7% . "Myslím, že všetci, čo to riešia, by sa mohli vrátiť k podstatnejším témam a hoci som autorom tohto riešenia, nie som si spätne istý, či je v časoch koronakrízy dobré. Predstavte si, že by teraz poslanci začali špekulovať a radšej neschvaľovali protikrízové opatrenia, aby im neklesol plat. Chvalabohu, to nespravia," uzavrel.

Na snímke jeden z lídrov koalície Progresívne Slovensko - Spolu Miroslav Beblavý počas tlačovej konferencie po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky 2. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Na snímke jeden z lídrov koalície Progresívne Slovensko - Spolu Miroslav Beblavý počas tlačovej konferencie po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky 2. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann

Mohlo by vás zaujímať: