V našej krajine žilo podľa Štatistického úradu na konci roku 2018 5 450 421 obyvateľov. V roku 2018 sa v Slovenskej republike narodilo 57 639 živých detí a zomrelo 54 293 osôb. Prirodzený prírastok obyvateľstva tak dosiahol 3 346 osôb. Priemerný vek je na Slovensku viac ako 40 rokov a 9,5 mesiaca. V roku 2017 to bolo o 3,5 mesiaca menej.

Starnutie populácie teda pokračuje. Ľudia dlhšie žijú a vek do dôchodku sa v našom parlamente zastropoval na výške 64 rokov. Keďže pôrodnosť detí nestúpa nejakým závratným tempom, môže sa stať, že o pár rokov nebude mať kto robiť na dôchodky. V roku 2018 nastal dokonca pokles novonarodených detí, čo sa za posledných 5 rokov stalo po prvýkrát. Narodilo sa oproti predchádzajúcemu roku o 489 detí menej.

"Aj zavedenie dôchodkového stropu otvára nožnice vo verejných financiách a zväčšuje dieru v dôchodkovom systéme. Preto nás čakajú roky, počas ktorých budú musieť politici hospodáriť zodpovednejšie a každé euro obracať niekoľkokrát. Taktiež bude nevyhnutné prilákať Slovákov zo zahraničia späť na Slovensko. Zároveň vidíme časť odpovede aj v prorodinnej politike, ktorá prinesie viaceré pozitívne sociálne vplyvy," tvrdil podľa ineko.sk Eduard Heger (OľaNO) v polovičke apríla.

Dôchodcovia: V predvolebnej kampani sú najľahšia korisť.
Zdroj: Shutterstock