Potičný sa odvolal na informácie od občanov, ktoré prišli po prevalení kauzy krádeže onkologických liekov v NOÚ. „Dávka chemoterapie sa odvíja od hmotnosti pacienta, na základe ktorej sa vypočíta dávka lieku. Málokedy je to tak, že ide na hmotnosť pacienta presne jedno balenie. Môže ísť polovica alebo aj jeden a pol balenia,“ vysvetľuje Potičný.

„Zvyšná polovica má byť zlikvidovaná, a to sa nestalo. Ak použili ten zvyšok pre ďalších pacientov, doplnili to fyziologickým roztokom? Doplnili to originálnym liekom? Doplnili to ďalším balením? Mohlo to tak byť, ale nemuselo,“ pripustil Potičný.

Ak pacient nedostane svoju koncentráciu lieku, nádor v tele to neovplyvní, ale všetky negatívne sprievodné javy sú prítomné. Podľa Potičného je to situácia, keď je priamo ohrozené zdravie a život pacientov, lebo sa kradnú onkologické lieky a ohrozuje sa tak liečba pacientov.

Lieky, s ktorými mal personál kšeftovať.
Zdroj: archív

Lieky, s ktorými mal personál kšeftovať.
FOTO: archív

„Dialo sa to v špičkovej nemocnici. Čo sa deje potom v ostatných zariadeniach? Je to rozklad zdravotníctva a úpadok morálky najhrubšieho zrna,“ dodal. Na adresu ministra zdravotníctva Viliama Čisláka sa objavili výzvy, aby okamžite nariadil vyšetrenie všetkých dotknutých pacientov.

„Toto je odborne správny prístup. Keby som túto kompetenciu zo zákona mal, bezodkladne by som to nariadil,“ povedal Potičný. Riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský hneď po ohlásení škandálu uviedol, že doterajšie vyšetrovanie nepreukázalo ohrozenie pacientov.

V ústave podajú okolo 30 000 chemoterapií ročne, prípadné preverovanie zdravotného stavu by sa tak mohlo týkať tisícok pacientov. „Ministerstvo zdravotníctva plánuje kontrolnú činnosť v jednotlivých zariadeniach. Ide o štandardnú kontrolu v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach vrátane špecializovaných so zameraním na prípravu a podávanie liečiv,“ povedal nám hovorca ministerstva Peter Bubla.

Oznam na výdajni liekov.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

Oznam na výdajni liekov.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

„Pokiaľ ide o samotný prípad v NOÚ, vítame kroky riaditeľa. Dôležité je – ako uviedol aj pán riaditeľ – že zdravotná starostlivosť ohrozená nebola. Teraz sú ďalšie kroky na vyšetrovateľoch. Aj z pohľadu nastavenia účinných protiopatrení je dôležité prípad čo najskôr došetriť,“ dodal Bubla.

Kradnutie liekov nie je jediný problém, ktorý musí riaditeľ Národného onkologického ústavu Jozef Dolinský riešiť. Na svetlo sveta sa dostali aj informácie, že je spoločníkom vo firme ONCO - Consult, v ktorej je väčšinovým spoločníkom firma Fezoj Advisors Ltd. Tá sídli na Cypre a má 100-percentný podiel v ďalších piatich slovenských firmách.

Megaškandál na onkológii: Dostávali pacienti namiesto liekov vodu?

„Fezoj môže znamenať aj Jozef odzadu. Táto firma sídli na Letnej 5, teda v bytovom dome, kde býva pán Dolinský. Preto by som sa chcela opýtať, načo je pánovi Dolinskému firma, ktorá má vo svojom predmete činnosti kúpu tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi, baliace činnosti, manipuláciu s tovarom či skladovanie. Toto je vec, ktorá by nielen mňa zaujímala,“ poukázala Barbora Oráčová z SDKÚ-DS.

Na Letnej 5 má sídlo firma ONCO - Consult a má tam bývať aj riaditeľ NOÚ Dolinský.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Na Letnej 5 má sídlo firma ONCO - Consult a má tam bývať aj riaditeľ NOÚ Dolinský.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

„Spolupodnikanie pána Dolinského s firmou, ktorá je evidentne spravovaná profesionálnymi bielymi koňmi a sídli na notoricky známej adrese, kde sídli množstvo firiem z portfólia J&T - kancelária 102 v Savvides Center v Nikózii - aj naňho vrhá tieň podozrenia. Hoci anonymné vlastníctvo automaticky neznamená skrývanie nezákonného konania, vyvoláva však otázky, prečo sa podnikateľ systematicky snaží o to, aby jeho podnikanie nebolo transparentné,“ uviedol Martin Turček z Transparency International.

Dolinský zdôraznil, že firma ONCO - Consult lieky nikdy nepredávala ani nepredáva. „Po nástupe do funkcie riaditeľa NOÚ som sa vzdal funkcie konateľa, zostal som vlastníkom v zmysle zákona. Z nedostatku času som utlmil svoju prednáškovú a konzultačnú činnosť. Následne som bol oslovený advokátskou kanceláriou, ktorá v mene svojho klienta prejavila záujem o vstup do spoločnosti, v dôsledku čoho som sa stal menšinovým spoločníkom s podielom nepresahujúcim 4 %,“ povedal Dolinský.

„Mrzí ma, že krádež cytostatík v NOÚ zneužívajú niektoré osoby a politici na predvolebnú kampaň či individuálne zviditeľnenie. Výzvu na moje odstúpenie považujem za scestnú. V NOÚ som od svojho nástupu zaviedol viaceré protikorupčné opatrenia,“ pokračoval Dolinský.

„Prípad som nezamietol potichu pod koberec, ale osobne som podozrenie z nelegálnej činnosti nahlásil orgánom činným v trestnom konaní v najkratšom možnom čase, ako som podozrenia prešetril a overil okolnosti. Chcem veriť, že žijeme v takej vyspelej občianskej spoločnosti, kde tí, čo nelegálnu činnosť oznamujú, sú morálne oceňovaní a nie pranierovaní,“ dodal riaditeľ Národného onkologického ústavu.

Ako to prebiehalo?

Lieky sa pripravujú pre konkrétneho pacienta aj podľa jeho výšky a hmotnosti. Ak mal pacient dostať dávku 250 gramov a ampulky majú 150 g, museli použiť dve ampulky. Z nich ostalo 50 g, ktoré mali vyhodiť. Obvinení zamestnanci NOÚ tieto zvyšky zbierali a dávali iným pacientom. Nové ampulky, ktoré mali títo pacienti dostať, si nechávali a predávali.

Zástupcovia pacientov: V iných krajinách by minister skončil

Má vyvodiť minister Viliam Čislák osobnú zodpovednosť? Kradnutie onkologických liekov je len posledným zo série škandálov, ktoré stíhajú naše zdravotníctvo. Opýtali sme sa zástupcov odborných organizácií a združení pacientov na to, či by mal minister zdravotníctva Viliam Čislák zotrvať vo funkcii.

Tomáš Szalay, Health Policy Institute:
„Zatiaľ vydržme, vyšetrovanie sa ešte neskončilo a nevieme, ako vysoko siahala tá chobotnica, či až k námestníkom, riaditeľovi. Minister nemôže niesť zodpovednosť za každého zamestnanca ústavu.“

Anna Valachová, Nadácia na pomoc onkologickým pacientom:
„Je to obrovský škandál. V normálne fungujúcej spoločnosti by bolo odstúpenie ministra samozrejmosťou. Som presvedčená, že by mal odstúpiť aj riaditeľ NOÚ.“

Zuzana Pepichová, Viktorky, združenie pacientok s rakovinou prsníka:
„Dôvod na odstúpenie ministra to stopercentne je. Najmä keď máme skúsenosť, že určitá liečba je našim pacientkam nedostupná. Tento škandál vrhá zlé svetlo na všetkých, aj svedomitých pracovníkov na onkológii.“

Katarína Kafková, Asociácia na ochranu práv pacientov:
„Je to na posúdení každého jednotlivca, či prijme svoju zodpovednosť.“

Ľudmila Kolesárová, Dobrý anjel:
„Je to, bohužiaľ, ďalší dôkaz toho, že zdravotníctvo a morálka sú u nás v katastrofálnom stave. Nie je to prvá tragická kauza ohrozujúca životy pacientov a v iných krajinách by minister zdravotníctva o funkciu prišiel už skôr.“

Monika Kavecká, Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek:
„V súvislosti so všetkými kauzami v zdravotníctve si myslím, že pán minister mal odstúpiť už dávno. Absolútne nezvláda situáciu v zdravotníctve.“

Mali ste problém dostať sa k liekom Avastin a Herceptin? Napíšte nám na [email protected].