Platforma globálnej ekologickej stopy každoročne uverejňuje dátum, keď svet a jednotlivé krajiny začínajú žiť na ekologický dlh. To znamená, že vyčerpá prírodné zdroje, ktoré sa vedia ten rok vyprodukovať (potraviny, od rastlinných cez mäso a ryby, suroviny, materiály a energie). EÚ žije na ekologický dlh už od polovice mája a svet čaká tento deň koncom júla. Slováci si oproti minulému roku vyčerpali prírodné zdroje o 5 dní skôr. Čo znamená, že pre náš životný štýl ročne potrebujeme 2,6-násobok našej planéty.

 

Hoci klimatické zmeny považujú Slováci za dôležitú tému, je medzi prioritami len dvoch politických strán, ktoré kandidujú do europarlamentu. Sú nimi PS/Spolu a Most-Híd. V súvislosti s dôležitosťou vzťahu k ekológii sme oslovili všetky relevantné politické strany, ktoré majú na kandidátke odborníka na danú tému, a zároveň požiadali o vyjadrenie tie strany, ktoré nikoho takého občanom neponúkajú.

Každý z oslovených kandidátov dostal nasledujúce otázky: 1. Aké kroky chcete presadiť v Európskom parlamente na ochranu životného prostredia? 2. Kedy tento rok Slovensko začalo žiť na ekologický dlh? (Odpoveď: 22. 5.) 3. Koľko kubíkov dreva sa ročne vyťaží na Slovensku? (9,4 mil. m3).