Prezident Andrej Kiska po niekoľkých dňoch konečne prelomil mlčanie a prehovoril o daňovej kauze jeho firmy KTAG. Na včerajšej tlačovke prezident vyhlásil, že „trestné stíhanie je pomstou za to, že Ficovi odmietol sľúbiť politický dôchodok na Ústavnom súde.“ 

Kiska zároveň povedal, že mu šéf Smeru-SD Robert Fico cez sprostredkovateľov, ale aj priamo oznámil, že sa chce stať predsedom Ústavného súdu. Zároveň dodal, že to bolo myslené ako vyhrážka. „Buď ho vymenujem, alebo sa vojna proti mne spustí nanovo,” ozrejmil. Ficovi však odkázal, že ho za sudcu nevymenuje.

Rovnako dodal, že v tejto veci hrozí stíhanie aj jemu. Po tom, čo opustí prezidentský palác, to môže preňho znamenať, že strávi 7 - 12 rokov za mrežami. Kisku, ako aj konateľa firmy KTAG bude v tejto veci zastupovať advokát Daniel Lipšic.
Pol hodiny po Kiskovej tlačovke sa pred kamery postavil aj šéf Smeru-SD Robert Fico.

Ten prezidentove obvinenia, že ide o pomstu a že má orgány činné v trestnom konaní pod palcom, odmietol. Kisku označil za klamára a podvodníka. „Neexistuje žiadna komunikácia mojej osoby s akýmkoľvek orgánom, ktorý v tejto veci koná,” vyhlásil na tlačovke v centrále Smeru Fico. Podľa politológa Radoslava Štefančíka Fico skutočne počítal s tým, že sa na Ústavný súd dostane ešte za funkčného obdobia prezidenta Kisku.

„A to aj za cenu vyhrážok prezidentovi,“ myslí si. Zároveň dodáva, že ak Kiska urobil v minulosti niečo protiprávne, mal by niesť následky. „Nemalo by sa zároveň zabudnúť na to, že tu svojho času hlas podobný Ficovi naháňal do straníckej kasy ilegálne zdroje a dodnes za tento závažný trestný čin nebol nikto potrestaný,“ uzavrel Štefančík.

O čo ide v kauze KTAG

V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda K. V minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, nie je ho možné obviniť. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146 000 eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu.

KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. Firma peniaze doplatila aj s úrokmi. Polícia v Prešove dostala od firmy KTAG všetky dokumenty k dispozícii. Konateľa firmy KTAG obvinili len deň po tom, čo sa Fico vzdal kandidatúry na Ústavný súd.

Vo vládnom zariadení Kamzík sa mal stretnúť Kiska s Ficom za prítomnosti Kiskovho hovorcu Romana Krpelana a premiéra Petra Pellegriniho.
Vo vládnom zariadení Kamzík sa mal stretnúť Kiska s Ficom za prítomnosti Kiskovho hovorcu Romana Krpelana a premiéra Petra Pellegriniho.
Zdroj: archív

Sprostredkovateľom medzi nimi mal byť Bugár

Hlava štátu Andrej Kiska na včerajšej tlačovke zároveň vyhlásil, že sa s expremiérom Ficom aj osobne stretol. Malo ísť o schôdzku vo vládnom zariadení Kamzík v Starom Smokovci. Na ňom mal byť prítomný aj Kiskov hovorca a premiér Peter Pellegrini. Rozprávať sa mali o ústavných sudcoch. Pellegrini pre Plus JEDEN DEŇ povedal, že sa „nikdy nebude verejne vyjadrovať o obsahu súkromných rozhovorov ústavných činiteľov“.

Zároveň však kategoricky odmietol, že v jeho prítomnosti došlo k vydieraniu. O dva dni po stretnutí mal Kiskovi zatelefonovať predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že mu po ňom Fico odkazuje, že ho buď vymenuje za predsedu Ústavného súdu, alebo sa medzi nimi znova začne vojna. Bugára už podľa jeho slov prestáva baviť, že vždy, keď sa dvaja ústavní činitelia hádajú, má byť on ten, kto to má vysvetľovať a urovnávať.

FICO SA NA TLAČOVKE VYJADRIL AJ K ÚDAJNÉMU TELEFONÁTU S MAFIÁNOM ANTONIOM VADALOM