Keď predseda parlamentu Andrej Danko oznamoval termín volieb, žiadal, aby bola kampaň predovšetkým bojom programov a toho najlepšieho, čo dokážu politické strany ponúknuť svojim voličom. „Chcel by som požiadať politické strany a ich lídrov o férový politický zápas,“ vyzýval.

Podľa predvolebných prieskumov z posledných mesiacov by sa do parlamentu malo dostať približne 9 strán, pričom rebríčkom jednotlivých prieskumov stabilne kraľuje vládnuca strana Smer na čele s predsedom Robertom Ficom (55) a volebnou jednotkou, premiérom Petrom Pellegrinim (44).

Podľa novembrového prieskumu agentúry AKO, ktorá ho realizovala v dňoch 19 – 25. 11. 2019 na vzorke 1 000 respondentov by získal 18,4 % hlasov, druhá by skončila strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku (12,5 %), tretia by bola koalícia PS/Spolu (12,4 %). Nasleduje ĽSNS (10,4 %), OĽaNO (7,6 %), Sme rodina (7,1 %), SNS (6,4 %), KDH (6,4 %), SaS (6,3 %), Most-Híd (3,5 %), Dobrá voľba (3,2 %), SMK (2,2 %), Vlasť (2,1 %).

Oficiálna predvolebná kampaň sa začala 5. novembra, do 29. februára sa tak bude ešte poriadne stupňovať. S otázkami, ako presne chcú naplniť svoje predvolebné sľuby z bilbordov, sme sa preto obrátili priamo na jednotlivé politické strany.

Smer–SD - sľub: „Ochránime sociálny štát”

Smer - Ochránime sociálny štát
Smer - Ochránime sociálny štát
Zdroj: Miro Miklas

Strana SMER–SD sa zavádzaním množstva sociálnych opatrení stala najväčším garantom sociálneho štátu na Slovensku. Navýšili sme rodičovský príspevok o 150 €. Zvýšili sme materské na úroveň čistej mzdy z predchádzajúceho zamestnania (teda viac ako 1 400 €) a zároveň je materské najdlhšie v rámci všetkých krajín V4 (pre ženy na 34 týždňov a pre mužov na 28 týždňov).

Každému prvákovi poskytne štát 100 € na nákup školských pomôcok a každému školákovi umožní štát bezplatné obedové stravovanie. Študentom a dôchodcom sme umožnili bezplatnú prepravu vlakmi a rovnako sme umožnili deťom absolvovať lyžiarsky výcvik, ktorý preplatí štát. Ako vidíte, urobíme všetko pre to, aby si Slovensko pečať sociálneho štátu ochránilo, a to zachovaním a rozšírením našich sociálnych opatrení pre ľudí.

AKO CHCE SPLNIŤ SVOJE SĽUBY STRANA SNS, SA DOČÍTATE NA ĎALŠEJ STRANE