Anketové otázky

 1.  Dali by ste sa zaočkovať vakcínou Sputnik V?
 2.  Ako hodnotíte spôsob, akým premiér zaobstaral vakcíny?

Zuzana Čaputová (47, prezidentka)

Zuzana Čaputová
Zdroj: twitter
 1. Prezidentka by sa nechala očkovať jedine vakcínou registrovanou na území EÚ.
 2. Tento krok nie je prejavom odvahy, či dôkazom diplomatického úspechu, je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa aj v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí. Týždne počúvame výzvy, aby sme s vakcínami nehrali geopolitické hry, a potom sme svedkami okázalého vítania, ktoré príchod vakcíny Sputnik V na Slovensko sprevádzalo. Otvorenou otázkou je, či tento krok nezhoršil aj možnosti Slovenska zapožičať si od našich európskych partnerov už registrované vakcíny. Riešenie je pritom jednoduché. Požiadať o registráciu Európsku liekovú agentúru a doručiť nášmu Štátnemu ústavu na kontrolu liečiv dokumentáciu k tejto vakcíne, ako je to normálne vždy pri posudzovaní podobných liečiv.

Ivan Gašparovič (79, bývalý prezident)

Na snímke je Ivan Gašparovič bývalý prezident Slovenskej republiky.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
 1. Áno, ale už som po druhom očkovaní. 
 2. Neviem akým spôsobom ich premiér zaobstaral, hlavná vec, že už sú tu pre zdravie ľudí. 

Rudolf Schuster (87, bývalý prezident)

Rudolf Schuster.
Zdroj: Archív
 1. Teoretizovať o tom, či by som sa dal zaočkovať vakcínou Sputnik, je v mojom prípade zbytočné.  Už som dostal obidve dávky vakcíny Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNtech, preto je pre mňa táto otázka bezpredmetná.
 2. Nevidím dôvod, pre ktorý by sme nemali dostať ruskú vakcínu. Vzťahy medzi oboma krajinami boli dlhodobo dobré. Okrem toho tu ide aj o prezentáciu a propagáciu ruskej vedy a výskumu. Hlavné však v danom momente je zdravie ľudí a jeho ochrana, politika teraz musí ísť stranou.

Andrej Danko (46, predseda SNS)

Na fotke je Andrej Danko bývalý predseda NR SR.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
 1. Ak mi to môj zdravotný stav po konzultácii s lekárom dovolí, tak áno.
 2. Spôsob by sa dal nazvať menom ala Matovič.

Ľubomír Galko (53, Demokratická strana)

Ľubomír Galko
Zdroj: Martin Baumann
 1. Áno. V prípade ak by som mal na výber medzi Sputnikom teraz a inou registrovanou vakcínou niekedy neskôr na jeseň alebo na zimu, vyberiem si teraz Sputnik.
 2. Bolo to jeho rozhodnutie a bolo neštandardné. Neviem, aké majú vzťahy a prečo sa neinformovali navzájom. Zrejme to nebolo v rozpore so zákonom, ale určite to bolo neštandardné.