• Prezidentka by sa chcela na Ústavný súd (ÚS) SR pre protiinflačný balíček obrátiť budúci týždeň. Uviedla to v diskusii so Štefanom Hríbom zo série Café Európa na festivale Pohoda. Návrh je podľa nej už napísaný. Hlava štátu zopakovala, že pri protiinflačnom balíčku namieta legitímnosť využitia skráteného legislatívneho konania v prípade opatrení, ktoré majú platiť od januára 2023. "Bolo dosť času neurobiť to v skrátenom legislatívnom konaní a neobísť všetky potrebné procesy," skonštatovala.

Balíček má podľa nej aj viaceré hmotnoprávne nedostatky. "Myslím si, že je správne a fér, aby sa na ten proces a nedostatky, ktoré sme tam identifikovali, pozrel Ústavný súd SR a zarámcoval, či toto je v Slovenskej republike možné," dodala.

Zuzana Čaputová aj tentokrát navštívila Pohodu. Zaujala najmä "pohodovým" outfitom a teniskami.
Zdroj: facebook z.Č.

Národná rada SR v júni prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Zákon schválilo plénum v pôvodnom znení a odmietlo pripomienky hlavy štátu. Na voľnočasové aktivity by tak mali dostať deti od piatich do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Zvýšiť sa má suma daňového bonusu aj prídavok na dieťa. Prezidentka avizovala, že v prípade prelomenia veta sa obráti na Ústavný súd SR.

Zuzana Čaputová každopádne nebola jediná politička, ktorá sa na tohtoročnej Pohode ukázala. Nechýbala ani bývalá premiérka Iveta Radičová, ktorá dorazila so svojím partnerom Mariánom Balázsom, ako aj exprezident Andrej Kiska. Ten sa veľmi vrúcne zvítal so známym hercom, ktorého celý vysmiaty poriadne vystískal. Prezidentka Čaputová mimochodom zaujala aj zaujímavým outfitom a to najmä jej obuvou. 

Čaputová povedala, že je v kontakte s predstaviteľmi vládnej koalície v súvislosti s aktuálnou politickou krízou. Chce sa stretnúť aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO), zaujíma sa o to, ako bude zabezpečený riadny chod ústavných orgánov. Termín však zatiaľ nešpecifikovala.

"Spôsob fungovania, prijímania opatrení, nereflektovanie na jednotlivé krízy - týmto spôsobom sa ďalej ísť nedá. Vyžaduje si to reštart. Dúfam, že ten bude k prospechu tejto krajiny," skonštatovala. Je podľa nej ťažké odhadnúť, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Riešenia majú podľa prezidentky v rukách predstavitelia koalície. "Všetci za to platíme vysokú daň. Tento spor akoby nemal stále víťaza, ale iba nás všetkých porazených," dodala.

SaS tento týždeň vypovedala koaličnú zmluvu. Novú očakáva do konca augusta, chce ju prepracovať na základe aktuálnej politickej situácie. Žiada tiež odchod Matoviča z vlády. To hnutie odmieta, za Matovičom stojí. Strana SaS chce svoje požiadavky adresovať premiérovi budúci týždeň. Ak nedôjde k ich naplneniu, podajú jej ministri demisiu.

VŠETKY ZAUJÍMAVÉ ZÁBERY KISKU, ČAPUTOVEJ A RADIČOVEJ Z POHODY NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII. 

Mohlo by vás zaujímať: