Pokus Demokratov o spojenie so stranou Mikuláša Dzurindu, s Mostom-HÍD a Maďarským fórom dopadol neúspechom. Na následnej tlačovke odznelo, že ste partnerom ponúkli lídra kandidátky s tým, že bude vybratý po dohode so všetkými účastníkmi, podľa preferencií. Čo to znamená? 

To ste zle pochopili. Čo sa týka lídra, boli sme ochotní hovoriť o akomkoľvek mene, no nikto so žiadnym neprišiel. Na základe preferencií sme navrhovali prerozdeľovať miesta na kandidátke. 

Eduard Heger - bývalý premiér a predseda strany Demokrati
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

To znamená čo? Prvých XY miest na kandidátke si vezmú Demokrati a až po vás budú nasledovať miesta pre kandidátov ostatných strán?

Nie, pomer bol tri pätiny v prospech Demokratov a dve pätiny v prospech Modrých a Maďarského fóra. Toto by sa aplikovalo na každú desiatku, a teda povedzme šesť ľudí od Demokratov a štyria z ostatných strán. 

Mikuláš Dzurinda
Zdroj: Jaroslav Novák

Čiže kandidáti najmenších strán sa ocitnú niekde vzadu. Skutočne ste verili, že na toto pristúpia? To ste nepredpokladali, že vznikne problém?

Priamo na rokovaní som ponúkol, aby prišli s inou alternatívou, no nedostal som žiadnu odpoveď. Podľa mňa o ničom rokovať nechceli. 

Čo vám teda povedali za zatvorenými dverami? Čo im z vašej ponuky najviac prekážalo?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE