Matovič tvrdí, že bývalé vedenie ministerstva vnútra a Správy štátnych hmotných rezerv podpísali priam "drasticky nevýhodné" zmluvy na zdravotnícky materiál. Azda najviac sa premiérovi nepozdávali rýchlotesty z Číny, ktoré považuje za nespoľahlivé. "Absolútny bordel, iba na tejto jedinej položke. Milión rýchlotestov po deväť eur a rovno do Dunaja,"konštatoval Matovič. A hoci by mieru testovania na prítomnosť koronavírusu rád navýšil až na 3000 testov denne, spoliehať sa chce na presnejšie sterové testy.

Aj napriek Matovičovým vyhláseniam je však o rýchlotesty záujem a odkúpiť by ich bola ochotná Česká republika. "Môžeme potvrdiť, že minister vnútra Jan Hamáček hovoril s Denisou Sakovou. V prípade, že SR nebude mať o rýchlotestery záujem, je ČR pripravená ich odkúpiť. V tomto zmysle tiež minister Hamáček informoval slovenského premiéra," vyjadrila sa hovorkyňa českého ministerstva vnútra Klára Dlubalová pre portál hnonline.sk.

"Do centra pozornosti sa dostali rýchlotesty. Sú to presne tie testy, ktoré pomohli vyhrať nad koronavírusom priamo v Číne. Sú to presne tie testy, ktoré nakupuje celý svet, ak by mal nastať taliansky scenár. Ešte aj samotná pravá ruka premiéra - vedec Robert Mistrík - tieto testy nezatracuje. Ale ak rýchlotestery nie sú dosť dobré, je tu riešenie. Hneď po vyhláseniach premiéra mi volal český minister vnútra Hamáček, že testy od nas kúpi. Hneď. Obratom," vyhlásila aj bývalá ministerka vnútra Denisa Saková.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič s menovacím dekrétom po akte menovania novej vlády v Prezidentskom paláci v Bratislave, 21. marca 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič s menovacím dekrétom po akte menovania novej vlády v Prezidentskom paláci v Bratislave, 21. marca 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Zdroj: Michal Svítok

Po slovách Sakovej sme sa prirodzene na rýchlotesty opýtali aj Roberta Mistríka. "Slovenskí odborníci z Lekárskej fakulty a SAV momentálne posudzujú rýchlotesty a keď budú známe výsledky, zverejníme zistenia,"povedal. 

Definitívnu odpoveď na otázku, či si Slovensko nakoniec rýchlotesty ponechá alebo ich odpredá do zahraničia, Matovič v tejto chvíli dať nevie. "Úplne úprimne, nestačím vnímať tieto informácie, no budem sa rozprávať s ľuďmi, ako ďalej. Osobne si myslím, že nám tie rýchlotesty príliš nepomôžu, lebo sú nepresné a chorobu zachytia príliš neskoro. V tejto chvíli vám však neviem definitívne odpovedať," povedal počas štvrtkovej tlačovej konferencie.