Za šírenie dezinformácií trestné oznámenie! V pondelok (11.októbra) podal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) trestné oznámenie na poslancov Mariana Kotlebu a Milana Mazureka za šírenie poplašnej správy. Poslanci totiž na sociálnej sieti zverejnili videá, ktoré podľa jeho slov obsahovali dezinformácie.

Hovorili v nich o tom, že prostredníctvom projektu MOVIR (Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení), ktorý je projektom Leteckej fakutly Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), chce vláda pomocou armády zaviesť v krajine “totalitu”. Milan Mazurek dokonca poznamenal, že takto chcú vytvoriť novodobé koncentračné tábory.

Anketa
Je podľa vás počin ministra obrany správny?

Hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková potvrdila, že predmetom oznámenia podaného na Okresnej prokuratúre Bratislava I. sú nepravdivé a skresľujúce informácie o vývoji a použití monitorovacieho systému MOVIR. Podľa jej slov obaja poslanci uviedli vo videách o projekte MOVIR informácie interpretované iba na základe vlastnej fantázie a politického kalkulu, čo môže u časti obyvateľstva, vzhľadom na značný počet videní a zdieľaní, spôsobiť vážne znepokojenie. Uvedeným konaním mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu podľa § 361 Trestného zákona, prípadne sa mohli dopustiť aj iného protiprávneho konania.

“Navyše to, že išlo o účelnú interpretáciu potvrdzuje aj fakt, že informácie o projekte TUKE sú riadne zverejnené na webovej stránke autora projektu - Technickej Univerzity v Košiciach. Predmetný projekt teda nie je a ani nebol nijakým spôsobom utajený – to vyvracia snahu vykresliť ho ako akýsi tajný zámer alebo plán,” povedala Kakaščíková. 

Článok si prečítajte na ďalšej strane: