Peter Plavčan pôsobil na úradoch ministerstva školstva dlhé roky. V rezorte zastával funkciu riaditeľa sekcie vysokých škôl, neskôr z neho predseda SNS Andrej Danko urobil šéfa celého rezortu. Už do ministerského kresla však sadal Plavčan so šrámom. Jeho meno sa skloňovalo v súvislosti so Študentským pôžičkovým fondom. Počas svojho pôsobenia v rade fondu zarobil v roku 2012 na odmenách 38-tisíc eur, hoci pôsobenie v ňom je zo zákona neplatené. Po prevalení kauzy Plavčan peniaze vrátil.

Škandálu sa Peter Plavčan nevyhol ani počas svojho ministerského pôsobenia. Krk mu definitívne zlomila kauza prerozdeľovania stoviek miliónov eur. K peniazom určeným na vedu sa mali dostať firmy, ktoré sa výskumu buď nikdy predtým nevenovali, alebo si svoj predmet podnikania v Obchodnom registri upravili len pár dní pred tým, než uspeli. Kauza nabrala také rozmery, že premiér Robert Fico vyzval Plavčana na odchod z funkcie, a to napriek nesúhlasu Andreja Danka, ktorý ho do funkcie nominoval.

Na stoličku si po Plavčanovi sadla v septembri tohto roka Martina Lubyová. Exminister však v rezorte zostal pôsobiť ako poradca novej šéfky rezortu. Nie však nadlho. Ku koncu roka totiž definitívne opustí ministerstvo a zakotví na novom mieste. „Dohoda o vykonaní práce je uzavretá len do 31. 12. 2017 a exminister Peter Plavčan po vypršaní platnosti dohody už nebude pôsobiť na ministerstve,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu školstva. „Pani ministerka prevzala rezort, splnil som úlohu, takže môžem odísť. Je tam už nové vedenie a moja úloha sa skončila,“ komentoval svoj odchod Plavčan.

Z ministra Petra Plavčana sa stal na pár mesiacov poradca Martiny Lubyovej.
Z ministra Petra Plavčana sa stal na pár mesiacov poradca Martiny Lubyovej.
Diana ?ern?kov?

Bývalý minister už od novembra tohto roka pôsobí na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Novému miestu sa teší. „Budem bližšie k praxi a k študentom,“ povedal nášmu denníku. Spomínaná fakulta mu pritom nie je cudzia. Pred 23 rokmi na nej totiž získal titul kandidáta vied. Za profesora ho vymenovali zase pred 12 rokmi v Nitre. Plavčanov kolega – profesor pedagogiky zo Slovenskej akadémie vied – Branislav Pupala však krokom najväčšej slovenskej univerzity nie je nadšený. „Tragický exminister školstva… Peter Plavčan už zaujal novú pozíciu, priamo na akademickej pôde. Ujala sa ho Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Gratulujem tejto inštitúcii,“ poznamenal ironicky.