Mikloš bol na Slovensku ministrom financií v rokoch 2002 až 2006 a aj vďaka jeho reformám boli Slovensko v Európe označované ako  európsky tiger. Po tom, ako sa Hrojsman stal premiérom Ukrajiny, oslovil Mikloša na pomoc s reformami. teraz Mikloš tvrdí, že  reformy sa na Ukrajine robia oveľa zložitejšie. "Oligarchia je oveľa hlbšie zakorenená na Ukrajine. My sme na Slovensku urobili mnohé reformy, mnohé zákony, aby sme sa integrovali do EU a eurozóny," konštatuje Mikloš v rozhovore pre WebNoviny.sk.

Mikloš sa však s oligarchami za východnými hranicami našej krajiny do kontaktu nedostával: "Nestretol som sa s oligarchami. Teda ak nepočítame prezidenta Porošenka, ktorý je tiež jedným z oligarchov, ale ktorého gro podnikania bolo v čokoládovníctve, kde bola konkurencia." Prízvukuje, že najväčší oligarchovia zbohatli na energetike a s nimi nikdy nerokoval.

Bývalý minister financií Ivan Mikloš.
Bývalý minister financií Ivan Mikloš.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Na Ukrajine je však podľa neho zložité presadzovať vládne návrhy. Podarí sa to vraj iba v 30 až 50 percentách. Reformné zákony sa tam ťažko presadzujú, nakoľko tam sú na politikov tlaky oligarchov. Za reformné zákony tam podľa jeho slov hlasujú predovšetkým mladí poslanci a je jedno či koaliční, alebo opoziční.

Nástup mladej generácie si Mikloš všimol aj na Slovensku v komunálnych voľbách, kde sa presadilo množstvo mladých a politickou minulosťou nezaťažených ľudí. A hlavne s reformnými myšlienkami. U nového mladého ukrajinského prezidenta Zelenského nevie odhadnúť, ako sa k veci postaví. Zelenský sa totiž nezaoberal vytváraním tímov a programu.

Mikloš môže svoju púť na Ukrajine skončiť po parlamentných voľbách, ktoré sa konajú v októbri tohto roku. "Už som na Ukrajine 4 roky. A neplánoval som tam žiť naveky. Svoju misiu považujem v podstate za splnenú," konštatuje Mikloš.

Plánuje sa teda usadiť na Slovensku ako politik? "Na Slovensku som už bol v politike dosť dlho a vyznávam tézu, že treba dať priestor novým a mladým," vyjadril Mikloš svoj jasný postoj k návratu do politiky. Zároveň dodal, že ak by dostal od Zelenského ponuku radiť mu a mal by program s ktorým by sa bývalý minister Slovenska vedel stotožniť, tak "prečo nie."