Historické rokovania o osude Česko-Slovenska sa konali v auguste 1992 v brnianskej vile Tugendhat. Vtedajší premiér Česka Václav Klaus a exšéf slovenského vládneho kabinetu Vladimir Mečiar dlhé hodiny rozprávali o budúcnosti krajín a podmienkach „rozchodu" dvoch štátov.

Po tridsiatich rokoch sa dvaja známi politici na pozvanie RTVS stretli na tom istom mieste. Telerozhlas spustil pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky sériu programov a začal ju spomienkami legendárnych politikov, ktorí sa už dlhší čas na televíznych obrazovkách neukazovali.

Vila Tugendhat síce funguje ako múzeum, no nie všetko sa podarilo zachrániť. Napríklad strom, pod ktorým medzi štyrmi očami v roku 1992 Mečiar a Klaus rokovali, už v záhrade nie je.

Mečiar s Klausom v záhrade vily Tugendhat: V roku 1992 tam rokovali o rozdelení Česko-Slovenska.
Zdroj: Peter Brenkus

Hovorilo sa, že ho zasiahol blesk, zamestnanci vily však toto tvrdenie odmietajú. „Strom bol starý, preto sme ho odstránili, príbeh s bleskom si niekto vymyslel," povedal s úsmevom Petr Dvořák z tlačového oddelenia múzea.

Aj keď sa výhľad na záhradu po tridsiatich rokoch zmenil, zdá sa, že povahy Václava Klausa a Vladimíra Mečiara sa nezmenili vôbec. Obaja politici sú totiž známi tvrdými výrokmi na adresu novinárov. Pred začiatkom vysielania však nič nenaznačovalo „blížiacu sa búrku”.

Limuzíny oboch politikov prišli k vile hodinu pred začiatkom relácie. Počas príprav na vysielanie sa Mečiar a Klaus správali pokojne, pred kamerami si podali ruky a usmievali sa.

Už po niekoľkých minútach však mohli Slováci sledovať na obrazovkách toho istého Mečiara spred niekoľkých rokov. Politika rozčúlila hneď prvá otázka moderátorky Marty Jančkárovej, ktorá sa ho pýtala, či mohlo byť pri rozdelení Česka a Slovenska niečo inak.

„Pýtate sa na dojmy, ale ja som prišiel nie pre vaše pozvanie, ale pre pána exprezidenta Václava Klausa," povedal Mečiar a pokračoval s kritikou nahrávky, ktorá divákom prinášala informácie o dianí z roku 1992.

Spokojný nebol ani Klaus. „Nekývajte na to, že viete, čo chcem povedať, neviete, čo chcem povedať," odkazoval bývalý český premiér moderátorom. Odmietal tiež odpovedať na otázky o detailoch rozdelenia Česko-Slovenska s tým, že nerozumie ich podstate.

Exkluzívne FOTO zo zákulisia diskusie nájdete v galérii

Nervozita v štúdiu narastala a po hodine od začiatku debaty začal Klaus žiadať jej ukončenie. Na otázky divákov by podľa jeho slov musel začať hovoriť opäť všetko od začiatku. „Nie je možné vysvetľovať niečo hluchým a slepým a vyzerá to tak, že vy nepočúvate naše odpovede," kritizoval Klaus moderátorov.

Čo sa dialo po skončení televíznej relácie zistite na ďalšej strane