Portál Denník N prišiel s informáciou, že Marian Kočner zaplatil za sledovanie údajne až piatich novinárov, medzi ktorými bol aj Ján Kuciak. Na túto akciu si najal svojho priateľa Petra Tótha. Ten sa prihlásil na polícii po tom čo muži zákona zadržali štyri osoby v Kollárove a Komárne a obvinili ich z brutálnej vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pri vyšetrovaní tak polícií už pomáha ďalší svedok. Špeciálne komando zadržalo v Kollárove a Komárne 27. septembra Tomáša Szabóa aj Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa, ako aj Alenu Zsuzsovú.

Niekoľko dní potom sa Tóth rozhodol podľa informácií portálu sám prihlásiť na polícii s tým, že by chcel vo veci vraždy svedčiť. Vyšetrovateľom vraj bývalý šéf kontrarozviedky priznal, že pre Kočnera sledoval pred vraždou okrem Kuciaka, aj reportéra portálu Aktuality.sk Mareka Vagoviča, aj  reportéra denníka SME Adama Valčeka, šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba, ako aj redaktorku Denníka N Moniku Tódovú. Pre políciu mal Tóth podľa portálu uviesť, že novinárov, ktorých sledoval, bolo údajne viac, aj keď konkrétne mená nepriznal. Zo svojej aktivity vyrábal fotografie, analýzy aj videá.

Údajne od Kočnera za toto sledovanie dostal za mesiac až niekoľko tisíc eur. Motivácia svedectva proti Kočnerovi môže u Tótha vyplývať z toho, že sa usiluje vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Za neoznámenie trestného činu mu však môže hroziť trest väzenia až na tri roky. Tóth podľa portálu Denník N mal povedať, že tesne po vražde Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa Kočnera opýtal, či s ňou má niečo spoločné, ale on to poprel. A to mu údajne ako vysvetlenie stačilo, a preto nešiel hneď na políciu. Urobil to až po takmer ôsmich mesiacoch – v októbri tohto roka. „Pomyslenie, že niekto, koho som poznal 23 rokov a považoval som ho za priateľa, by bol schopný siahnuť na ľudský život a spôsobiť tak utrpenie rodinám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, je trýznivé. Čo všetko sa musí odohrať v mysli človeka,aby si objednal vraždu? Potvrdenie týchto podozrení by pre mňa znamenalo radikálnu zmenu predstavy, akú som si mohol o Marianovi Kočnerovi za uplynulých 23 rokov utvoriť," napísal Peter Tótha na svojej webovej stránke v deň, keď sa priznal.

Podnikateľ Marian Kočner
Podnikateľ Marian Kočner
Zdroj: tasr

Polícia zatiaľ Kočnera z vraždy neobvinila, aj keď minulý týždeň vykonala v jeho domove v Bernolákove a tiež vo vile jeho exmanželky na bratislavskej Kolibe, domové prehliadky. Stanovisko Petra Tótha sa nám získať nepodarilo. Pre portál omediach.sk však uviedol: ,,Denník N používa jazyk 50. rokov a klame. Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je," reagoval pre Omediach.com Peter Tóth. Tótha sme požiadali aj o vyjadrenie, či sledoval novinárov a ktorých, zatiaľ nereagoval.

Prečítajte si tiež: