Ako prokurátor ste stáli na strane žalobcu Mikuláša Černáka. Nemali ste z neho a jeho kumpánov strach?
– Pri takýchto veciach človek vôbec nerozmýšľa o strachu.

Černák bol síce vo väzení, no kontakty mal aj vonku, čo sa ukázalo pri vražde Mariána Karcela, ktorú mal objednať. Neobzerali ste sa pre to okolo seba, keď ste išli po ulici?
– Takýchto káuz mám veľmi veľa. Ak by som sa takto začal správať, vyvolalo by to vo mne pocit paranoje a to si nechcem pripustiť.

Pýtate si na najzávažnejšie kauzy, do ktorých sa púšťate, súhlas od príbuzných?
– Moja rodina o kauze Černák vedela a nemala s tým žiadne problémy. Určitý rozhovor s manželkou prebehol, zvyšok rodiny vedel o tejto kauze len z novín.

Kontaktoval vás niekto počas procesu, vyhrážal sa vám alebo chcel, aby ste niečo urobili inak?
– Určite nie.

Máte špeciálnu ochranu?
– K ochrane sa nemôžem vyjadrovať. Je to utajovaná skutočnosť. Nie je to ani podstatné. Sami vidíte, že nie som najmenšieho vzrastu, športujem, takže skúsenosti a určité športové predpoklady mám.

Ovládate bojové umenie?
– Neabsolvoval som nikdy žiadny kurz bojového umenia. V určitých situáciách vám to vôbec nepomôže, a to môžete byť akýkoľvek profesionál.

Nedávno psychologička, ktorá robila Černákov posudok, vyhlásila, že zmúdrel. Čo si o tom myslíte?
– Je badať nárast kvality jeho rozumových schopností, to je nespochybniteľné. V deväťdesiatych rokoch som žil v Banskej Bystrici, počul som o ňom, videl som ho, dokonca boli situácie, keď sme sa aj v meste stretli a z jeho vystupovania bolo zjavné, že to bol človek dominantný, ktorý sa inak správal k ľuďom, s ktorými bol v určitej skupinovej formácii, a inak k ostatným. Viacerí znalci potvrdili, že jeho inteligenčná úroveň vo väzení narástla rádovo asi o 20 inteligenčných bodov. Teraz má IQ okolo 100, predtým 80. Jeho vyjadrovanie bolo dokonca niekedy erudovanejšie ako u jeho obhajcov.

Dostali ste od šéfa za túto kauzu nejaké odmeny?
– Trestné veci nikdy nerobím pre odmeny.

Teraz šéfujete na Generálnej prokuratúre odboru osobitného určenia. Akými vecami sa zaoberá?
– Takými, ktorými sa nemôže zaoberať Špecializovaný trestný súd ani Úrad špeciálnej prokuratúry, pretože obe inštitúcie boli konštituované až v septembri 2004. Najzávažnejšie trestné činy, najmä vraždy, sa odohrali medzi rokmi 1994 a 2004, v roku 2004 došlo aj k vražde Jozefa Svobodu. Niektoré veci sme zobrali priamo do svojej pôsobnosti, niektoré ešte zostávajú na krajských prokuratúrach a vykonávame nad nimi dohľad. Urobíme všetko pre to, aby sme všetky vraždy objasnili.

Kde beriete nádej, že budete úspešní?
– Mikuláš Černák a roky 1994 až 2004, to sú tiež pre niekoho skutky dávne a minulé. No nie je to pravda. Je to nedávna minulosť. Kauza Černák dokázala, že aj neobjasnená vražda sa dá objasniť. Ide len o to, kto objasňovanie robí a s akým vyšetrovacím tímom.

Aké kauzy máte teraz na stole?
– Policajné gangy, trestnú činnosť príslušníkov pohotovostných policajných útvarov.

Teda kauza erotického salónu Oáza v Senci, kde kukláči robili ochrankárov prostitútkam. V akom je štádiu?
– Je to stále v štádiu vyšetrovania.

Hovorilo sa, že tento verejný dom navštevovali aj vysokí policajní funkcionári. Je to pravda?
– K tejto skutočnosti sa vzhľadom na to, že prebieha vyšetrovanie, nebudem vyjadrovať. Ak bude podaná obžaloba, urobíme aj tlačovku, ale zatiaľ to nie je ukončené.

Koľko je neobjasnených vrážd?
– Na Slovensku sú to desiatky neobjasnených vrážd a sú páchatelia, ktorí ich spáchali dvadsať – tridsať. Ani my nevieme o všetkých. Sú vraždy, ktorými sa riešilo mocenské postavenie v niektorých skupinách, odstraňovali sa biele kone alebo šlo napríklad o pomstu. Tých najzávažnejších vrážd, ktoré rezonovali aj v médiách, je 10 – 15.

Budete sa ešte zaoberať neobjasnenými vraždami z júla 1999 v bratislavskom Irish pube, kde prišli o život dvaja ľudia a jeden človek bol zranený?
– Mikuláš P. bol obžalovaný, dvakrát odsúdený, no Najvyšší súd rozsudok dvakrát zrušil a v konečnom dôsledku bol oslobodený. Oslobodzujúci rozsudok je pre nás zákonnou prekážkou, aby sme tú istú osobu mohli znova stíhať. Museli by byť nové dôkazy. Tie nemáme.

Potrestaní doteraz nie sú ani v kauze vybavovania účtov v podsvetí v Moste pri Bratislave, pri ktorej bola koncom roka 2004 zrejme omylom zavraždená žena a desaťročné dieťa. Medzi podozrivými bol aj Branislav Adamčo, odsúdený za vraždu Mariána Karcela, spolu s ďalšími dvomi mužmi. Organizátorom mal byť priateľ herečky Zuzany Marošovej Karol Mello, hľadaný Interpolom, ktorý stále behá po slobode. Nastal v tomto prípade posun?
– V kauze Most pri Bratislave prokuratúra podala obžalobu, senát Okresného súdu v Bratislave I ju vrátil do prípravného konania na došetrenie. Od tohto momentu prešla táto kauza na trestný odbor Generálnej prokuratúry a v súčasnosti sa nachádza na odbore osobitného určenia. Podali sme sťažnosť a boli sme úspešní. Už len čakáme, keď zákonný sudca určí termín predbežného prejednania obžaloby a ideme na to.

Mella však stále nemajú...
– Verím tomu, teda podľa mojich posledných informácií, ktoré nebudem konkretizovať, že aj túto osobu sa nám podarí v blízkej budúcnosti chytiť. Konanie bude proti nemu vedené ako proti tomu, ktorý utiekol.

Budete sa zaoberať aj mafiánskymi vraždami, bratmi Diničovcami či vraždou Tutiho v Bratislave?
– Ak by som vám odpovedal na túto otázku, nebolo by to veľmi taktické. Áno, aj tieto neobjasnené vraždy patria do pozornosti nášho odboru. Pracujeme na nich.

A čo ešte máte?
– Bytovú mafiu.

Koľko je podvedených ľudí v kauze bytovej mafie?
– Veľmi veľa. Bytová mafia však nie je len vecou nášho odboru, ale aj Úradu špeciálnej prokuratúry, a to hneď v dvoch, troch kauzách.

Zmenilo sa niečo v praktikách vrahov?
– V poslednom období je badateľný nárast profesionality vykonávania vrážd, ich sofistikovanosti. Hovorím o ľuďoch, ktorí sú vzdelaní, majú dobré spoločenské postavenie, vraždia priamo alebo prostredníctvom ľudí, ktorých koordinujú. Profil vraha sa veľmi zmenil. Otvorene musím povedať, že vrahovia v poslednom čase disponujú veľmi modernou technikou.

Napríklad?
– Rôzne elektronické prostriedky, ktoré sa používajú napríklad na sledovanie.

S akou najbrutálnejšou vraždou ste sa stretli?
– Bola to vražda Gustáva Slivenského, odrezanie jeho hlavy. Mal som kauzu, kde boli telá deformované, rozpílené a nahádzané do banskej šachty s priemerom asi 40 cm. Páchateľa sa nám nepodarilo vypátrať.