AKTUÁLNE Z PROTESTU

Začiatok protestu bol nahlásený na 17. hodinu, spočiatku sa na mieste nachádzalo približne šesť áut spoločne s podpredsedami opozičného Hlasu-SD. Boli medzi nimi Richard Raši, Denisa Saková, Erik Tomáš, Matúš Šutaj-Eštok, Zuzana Dolinková. Hraničný diaľničný prechod Čunovo - Rajka spočiatku nebol blokovaný. 

Zástupca cezhraničných pracovníkov Juraj Martiny uviedol, že účastníci protestov už doposiaľ dvakrát blokovali diaľnicu z maďarskej strany hraníc, čím spôsobili zbytočné problémy pre policajtov susedného štátu. Tentokrát si rozhodli blokovať slovenskú stranu diaľnice, keďže nie sú spokojní s opatreniami, ktoré vyhlásila vláda tejto krajiny.

Fotografie z protestu nájdete v GALÉRII >>>

Neskôr sa počet ľudí výrazne zvýšil. Prišla skupina niekoľkých desiatok aút, ich pasažieri vytvorili živú reťaz a zablokovali cestu k hraničnému priechodu. Podľa našich odhadov sa na mieste nachádzalo približne osemdesiat ľudí. Skandovali: "Hanba! Nedáme sa testovať!"

Policajt z antikonfliktneho tímu sa pokúsil dohodnúť s Denisou Sakovou, aby účastníci protestov uvoľnili jeden jazdný pruh. Ku dialógu ale nedošlo, keď jedna z protestujúcich začala niečo policajtovi vykrikovať a Saková v tom čase odišla. Pozrite si VIDEO:

Priebeh protestu bol však aj napriek tomu pokojný. Účastníci sa po hodine a pol protestu dohodli, že budú cestu blokovať ešte hodinu. Asi polovica účastníkov zahlasovala za to, aby sa protest skončil o siedmej. Druhá časť však trvala na tom, že majú konať prísnejšie a sú pripravení zostať na dlhší čas. Kompromisom bolo, že uvoľnia jeden jazdný pruh pre tých, ktorí sa nemôžu zdržať a protest pokračuje.

Policajné autá a antikonfliktný tím odišli skôr, rovnako aj politici z Hlasu-SD.

Na blokovanom hraničnom priechode sa tvoria dlhé kolóny, na zdržanie upozorňuje aj Zelená vlna. 

Juraj Martiny po dvoch hodinách protestu vyhlásil, že akciu ukončujú a zajtra budú iniciovať stretnutie z ministrom na prerokovanie vyhlášky. Ak sa nepodarí situáciu zmeniť rokovaniami, protestovať budú aj ďalej.

Na rozsiahle kolóny, tvoriace sa na slovenskej strane na hraničnom priechode Čunovo – Rajka, upozornila aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, Veronika Martiniaková. "Z uvedeného dôvodu vyzývame vodičov, ak je to možné, aby sa tomuto úseku úplne vyhli, prípadne na prejazd použili HP Medveďov," odporučila Martiniaková.

Protest na hranici Čunovo - Rajka sa krátko po 19. hodine skončil, hraničný priechod smerom do Maďarska je po blokácii opäť otvorený a priechodný.

Nespokojní ľudia protestovali aj na iných hraničných priechodoch, napríklad v Komárne, Milhosti, Šahách, Brodskom, Suchej Hore, Svrčinovci či na hraničnom priechode Bratislava (Petržalka) - Berg. Na väčšine hraničných priechodov je podľa polície situácia pokojná a bez väčších kolón aj na tých miestach, kde sa zdržiavajú protestujúce osoby. Je však potrebné so zdržaním, prípadne s presmerovaním dopravy.

Prečo pendleri protestujú?

Protesty na slovenských hraniciach sa rozbiehajú aj po novej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Ľudia žijúci tesne za hranicami a pracujúci na Slovensku nesúhlasia s obmedzeniami pri vstupe do krajiny a preto dnes podvečer zablokovali hranice. Od 9. júla platí, že nezaočkovaní pendleri musia každých 7 dní absolvovať PCR testy, ktoré by si platili z vlastného vrecka.

Ústavný súd však pôvodnú vyhlášku 15. júla zrušil a od pondelka platí nová, ešte prísnejšia vyhláška. Nezaočkovaní pendleri majú mať najviac 7-dňový PCR test a ten zatiaľ štát neprepláca. Tým zaočkovaným stačí registrácia na eHranici a potvrdenie o očkovaní. Cezhraniční pracovnici to vnímajú ako ranu pod pás. „Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nemieni ľuďom z pohraničia ustúpiť. Šikanovanie na hraniciach sa pravdepodobne neskončí ani pod tlakom rozhodnutia Ústavného súdu SR," napísali na facebookovej stránke Slováci v Rajke a okolí.

Na protest proti tomuto rozhodnutiu ľudia blokovali hraničné priechody s Českom, Rakúskom a Maďarskom vo večerných hodinách. Demonštrácia dostala širokú podporu opozičných a mimoparlamentných strán – s pendlermi šli protestovať predstavitelia Hlasu, ktorí terajšie opatrenia označujú výlučne ako „šikanu vlastných občanov".

Žiadajú bezplatné testovanie pre všetkých slovenských občanov, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nie sú zaočkovaní. „Vláda nemôže ľudí nútiť zaočkovať sa tak, že ich finančne zruinuje,“ povedal podpredseda Hlasu a poslanec Národnej rady Richard Raši (50) s tým, že pendleri často žijú v dvoch bublinách - domácej a pracovnej. Riziko, že zavlečú koronavírus na Slovensko, je podľa neho porovnateľné s ľuďmi, ktorí žijú na Slovensku.

Vládna koalícia o bezplatných PCR testoch rokuje už niekoľko týždňov a podľa informácií rezortu zdravotníctva na tomto už má zhodu. PCR testy majú byť bezplatné aj nad rámec indikovaných prípadov, ale sa ešte diskutuje o ich počte. Do 9. augusta sa však pravidlá nemenia a do tohto dátumu musia nezaočkovaní pendleri za PCR testy zaplatiť z vlastných peniaze alebo sa dať zaočkovať.

Blokovanie hraníc vládni politici v každom prípade nepovažujú za efektívny nastroj. Minister vnútra Roman Mikulec (49) naznačil, že blokovaním hraníc vytvárajú zbytočné napätie. „Absolútne nič im to nepomôže, takáto diskusia nie je konštruktívna," konštatoval šéf rezortu vnútra s tým, že pendleri mali dostatok času na to, aby sa zaočkovali a teraz musia dodržiavať pravidlá. Ak sa sťažujú na to, že ich po prvej dávke vakcíny proti COVID-19 nepovažujú za plne zaočkovaných, tak sa majú obrátiť na Ústavný súd, podotkol.