Pellegrini koaličných partnerov žiada, aby zastavili experiment v podobe tzv. "vypnutia Slovenska", čím reagoval na návrh premiéra Igora Matoviča o tzv. blackoute, počas ktorého by platil výnimočný stav a vojenská disciplína. Matovič sa podľa Pellegriniho pokúša týmto návrhom o marketingové hry, upozorňuje tiež na riziko drastického vplyvu na ekonomiku.

"Vyzývam k zdravému rozumu aj koaličných partnerov, aby zastavili tento experiment a sociálne inžinierstvo a na druhej strane dbali na poctivé dodržiavanie doteraz prijatých opatrení," povedal Pellegrini.

Vzácna zhoda 

Rizikom na zavedenie tzv. blackoutu je podľa Pellegriniho drastický dosah na ekonomiku, ktorá je už teraz ťažko skúšaná dôsledkami pandémie na celom svete. "Celý nápad sa mi zdá byť sociálnym experimentom, ktorý by mohol priniesť nepredvídateľné dôsledky v podobe paniky medzi ľuďmi a úplnej straty dôvery v štát, pričom medicínske účinky takýchto opatrení dnes nepotvrdzujú žiadni odborníci a rodia sa len v hlave Igora Matoviča," dodal, pričom sa vo vyjadrení zhodol s ministrom hospodárstva a podpredsedom vlády Richardom Sulíka zo SaS. 

Pellegrini tiež upozornil, že "vypnutie krajiny" sa môže podpísať na nižšom šírení vírusu, no určite ho nezničí úplne a po uvoľnení opatrení sa nákaza začne šíriť nanovo. "Lebo asi ťažko si vieme predstaviť, že by sme Slovensko hermeticky vedeli uzavrieť od zvyšku sveta," skonštatoval. Premiér sa podľa Pellegriniho opäť pokúša hrať "svoje marketingové hry s prieskumami a hádzať zodpovednosť na občanov".

S návrhom blackoutu nesúhlasí ani ĽSNS. Podľa poslanca NR SR za ĽSNS Ondreja Ďuricu by boli jeho dôsledky katastrofálne a postihli by Slovensko oveľa viac ako samotný nový koronavírus.

Matovič predstavil návrh na "vypnutie Slovenska" počas niekoľkých týždňov dnes na brífingu s tým, že okamžite vyvolal odpor aj vo vlastných radoch.  Na minimum by sa podľa neho znížila mobilita ľudí, dodržiavala by sa vojenská disciplína a fungovalo by vojenské zásobovanie. Takýto dočasný stav by podľa neho umožnil čo najrýchlejšie naštartovať ekonomiku, ktorá za súčasnej situácie bude dlhodobo trpieť.