Predstavitelia vládneho Smeru-SD zdá sa nerobia v ostatných dňoch nič iné, len obhajujú svoje rozhodnutia týkajúce sa spomínaných zmien. Ako Robert Fico (55), tak premiér Peter Pellergrini (44) či minister práce Ján Richter (63) svorne tvrdia, že pre dané kroky sa jednoducho museli rozhodnúť, pretože vraj reálne hrozilo, že budúca vláda, ktorá by mohla byť bez účasti Smeru, by pre občanov nič také neurobila.

To znie všetko krásne a starostlivo, ale aj poriadne draho. Ak všetky návrhy v utorok schváli aj NR SR, štát sa bude musieť plesknúť po vrecku sumou 700 miliónov eur. Na mieste je otázka, či je ministerstvo financií na niečo také vôbec pripravené. Minister Ladislav Kamenický (49) pre túto chvíľu vyčíslil, že len zrušenie diaľničných známok pre fyzické a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony, tak ako to chce SNS, by stálo približne 70 miliónov eur. „Vzhľadom na to, že je to nová vec, pracujeme na všetkých možnostiach,”vyjadril sa veľmi neurčito Kamenický. Na otázky, kde chce ministerstvo nájsť taký veľký objem finančných prostriedkov a či je vôbec reálne uviesť všetky opatrenia do praxe, priamo neodpovedal.

Rozhodnutie Smeru a SNS od samého začiatku ostro kritizuje opozícia, ktorá sa rozhodla konať. V súvislosti so schválením sociálnych návrhov podala na členov vlády koalícia strán PS/Spolu podnet na Generálnu prokuratúru. „Obyčajný človek, keď poruší zákon, tak nikoho nezaujíma, aký mal úmysel. Či tým chce niečo legitímne dosiahnuť, alebo robí len predvolebnú korupciu, musí za to pykať,“vyhlásil nekompromisne líder strany Spolu, Miroslav Beblavý (43). „Je, samozrejme, sväté právo členov vlády schvaľovať zákony, aké uznajú za vhodné, pokiaľ tým neporušia zákon,“povedal. Vláda podľa neho porušila zákon o rokovacom poriadku tým, že nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie.

Novoročný obed opozície u Za ľudí
Novoročný obed opozície u Za ľudí
Zdroj: Matej Remmy Jankovic

„Pripravované vládne opatrenia sú výrazom vysokého predvolebného zúfalstva vládnych strán,“myslí si politológ Miroslav Řádek, ktorý je presvedčený, že vládne strany sa volebného výsledku veľmi obávajú. „Rozhodli sa zneužiť slovenských seniorov a mladých ľudí. Každý slovenský dôchodca sa určite poteší 13. dôchodku, ale je smutné, že životná úroveň dôchodcov vládu zaujíma výrazne iba pred voľbami. Rovnaký meter vláda použila aj na mladé rodiny. Mnohým ďalších 20 eur pomôže, ale sociálnu situáciu mladých rodín zásadne nezmení a pôrodnosť sa nezvýši,“uzavrel.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA NASLEDUJÚCEJ STRANE