„Vláda vie pomôcť ľuďom tak, že im vie kúpiť byty,“ povedal premiér Peter Pellegrini. Reagoval tak na situáciu v Prešove, kde desiatky ľudí po výbuchu plynu v paneláku na Mukačevskej ulici prišli o strechu nad hlavou. Vláda už pre Prešov schválila milión eur a je pripravená podporiť aj výstavbu náhradného bývania pre ľudí z tohto paneláka. S týmto súhlasí aj exprezident Andrej Kiska.

Andrej kiska1 sita
Andrej kiska1 sita
Zdroj: archív

Ten má rovnako ako Pellegriniho stranícky šéf od minulého týždňa na krku obvinenie. Premiér uviedol, že pokiaľ veríme polícii aj prokuratúre, tak jej musíme dôverovať, že má dôvody konať aj proti Ficovi a Kiskovi. Zároveň tvrdí, že Kiska by sa mal postaviť k veciam „chlapsky“. „Tak ako v prípade Kisku, tak aj v prípade Fica nech konajú orgány činné v trestnom konaní a ak nie ony, tak potom nech slovenské súdy vyrieknu spravodlivý trest. Hoc už taký alebo onaký. My ho musíme rešpektovať, aj keď bude dokázaná vina alebo nevina,“ povedal premiér.

 

Poznamenal, že nebude zasahovať do práce polície a prokuratúry. Zároveň odmieta, aby niekto povedal na všetkých policajtov, že ide o „policajnú mafiu“. Kiska je presvedčený, že jeho obvinenie je špinavá politická kampaň. „Bol som dokonca manažér roka. Účtovali sme všetko tak, ako sme mali. Ako by vyzeralo, keby som sa ako prezident súdil s daňovým úradom, zaplatil som na daniach milióny eur,“ povedal.

Pellegrini zároveň vyhlásil, že Smer-SD nepôjde do vlády s „kotlebovcami“. Kiska mu podľa vlastných slov síce verí, myslí si však, že premiér nie je ten, kto riadi krajinu. „Našu krajinu skutočne riadi Robert Fico,“ uviedol Kiska o šéfovi Smeru. Podotkol pritom, že Fica nikdy nepočul povedať slová, ktoré hovorí premiér o tom, že Smer-SD neplánuje spoluprácu s ĽSNS. Pellegrini naopak exprezidentovi vyčítal, že sa nezúčastňoval na pietnych akciách v súvislosti s bojom proti fašizmu.

Na snímke podpredseda strany Smer-SD a volebný líder Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po slávnostnom sneme strany 7. decembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Na snímke podpredseda strany Smer-SD a volebný líder Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po slávnostnom sneme strany 7. decembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer


Premiér dokonca v sobotu spolu s Jurajom Blanárom zaskočil za straníckeho predsedu, ktorý mal na sneme problémy s vysokým tlakom. Podľa Pellegriniho bol Ficov stav už o niekoľko hodín stabilizovaný. „Posúdia to lekári. Ak by tlak bol vysoký dlhodobo, tak určite mu odporučia prispôsobiť denný režim,“ priznal líder kandidátky Smeru. Doplnil však, že ako on pozná svojho straníckeho šéfa, tak sa rýchlo vráti do práce.
Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že silné a slabé momenty mali v diskusii obaja politici. „Peter Pellegrini mal slabšie chvíle, keď sa riešilo, že on nie je ten, kto by rozhodoval o vláde a smerovaní krajiny. Kiska v momentoch, keď sa riešili daňové problémy a situácie z minulosti. Peter Pellegrini má lepšie komunikačné schopnosti, ale v konečnom dôsledku môžeme výkony v diskusnej relácii považovať za remízu,“ povedal odborník.

Mohlo by vás zaujímať: