Čo teraz robíte?
Dokončievam knihu, ktorú s prestávkami píšem už niekoľko rokov. Jej témou je sociálna solidarita. Nemám zatiaľ vydavateľa, ale mám teraz čas knižku dokončiť. Pripravujem tiež nový internetový časopis, vzniká pri Akadémii médií. Ťažiskom budú médiá, kultúra a spoločnosť. Bude tam tiež priestor pre personálnu agentúru z oblasti médií a ak sa podarí, tak aj pre študentskú televíziu, v ktorej by sa prezentovali študenti žurnalistiky a marketingu.

Odkiaľ budete mať na projekt peniaze?
Zriaďovateľ momentálne oslovuje sponzorov. Moja úloha je hľadať spolupracovníkov a vytvárať obsah.

Z čoho teda žijete?
Momentálne pracujem na týchto projektoch. Viem sa o seba postarať.

Naznačili ste nedávno, že nevylučujete svoj vstup do politiky. Ako to máme chápať? Založíte vlastnú stranu?
Môžem len zopakovať, že vstup do verejnej sféry nevylučujem. Aj ja hľadám odpoveď na otázku, ako ďalej s demokraciou. Intenzívnejšie sa nad tým zamýšľam zhruba od predčasných volieb. Ale nechcem veci predbiehať.

Viete si svoje pôsobenie predstaviť v niektorej z existujúcich strán? Podľa analytikov je tu už pravicových strán veľa a ďalšiu práve zakladá Daniel Lipšic.
Akákoľvek snaha priniesť niečo nové narazí na argumenty, že už je tu týchto subjektov veľa a ďalšie drobenie nikomu nepomôže. Na druhej strane nikto z tých, ktorí takto argumentujú, zatiaľ nenavrhol riešenie súčasnej situácie. Stredopravé strany stále majú v sebe potenciál a môžu sa vrátiť do hry, no predpokladom je otvorená a pravdivá sebareflexia, vyvodenie zodpovednosti a jasný program, ktorý by riešil problémy občanov.

Partner Ivety Radičovej Marián Balázs: Ona je oheň, ja som voda

RADIČOVÁ A BALÁZS: Len nedávno priznali, že ich vzťah je nielen pracovný a priateľský.
Foto: archív

To je teória. Ale je to reálne?
Zatiaľ sme u žiadnej stredopravej strany nevideli ani sebareflexiu, ani vyvodenie zodpovednosti, ani personálne zmeny, okrem nástupu Pavla Freša. Je zaujímavé, že doposiaľ sme mali len dve čisto stredopravé vlády, ale ani jedna nedovládla do konca volebného obdobia. Či už to bola druhá Dzurindova vláda alebo vláda Ivety Radičovej.

Čo z toho vyplýva?
Kladie to otázku, na akom základe sú schopné tradičné stredopravé strany spolupracovať tak, aby dovládli celé obdobie, a čo je to, čo ich spája. Ich lídri nemajú problém sa postaviť na spoločnú tlačovku, keď majú spoločného nepriateľa. Problém nastáva, keď majú konštruktívne niečo tvoriť, či už ide o personálne nominácie alebo iné veci, kde je potrebný konsenzus. Tam nastáva problém.

Prečo? Lebo si nevedia podeliť posty a sféry vplyvu?
Nebudem špekulovať, len pomenúvam fakt, že vedia nájsť cestu k sebe, keď je spoločný nepriateľ. Ale to je veľmi málo.

Skúste byť konkrétnejší. Aký majú problém?
Neviem. Toto je otázka na nich. Ale je to dané aj širším spektrom na pravej strane. Popri predpokladoch, o ktorých som hovoril, jediný spôsob, ako sa môžu vrátiť do hry, je spájanie a spolupráca.

Tú stále deklarujú.
Deklaruje sa ľahko. Podľa mňa sú celkom logické úvahy či už Daniela Lipšica alebo Rada Procházku. Treba sa viac pýtať nie na to, či má zmysel prinášať nové podnety, ale prečo tieto pokusy vznikajú. Vznikajú preto, lebo stredopravé strany v konštelácii, v akej sú, nie sú schopné výraznejšie obnoviť dôveru občanov.

Dnes by ste si ako volič vedeli vybrať?
Bol som voliť v každých voľbách a ak by voľby boli dnes, išiel by som voliť takisto.

Máte stále najbližšie k SDKÚ či už to neplatí?
Bol som voliť aj v predčasných voľbách.

Aj to je odpoveď. Založíte teda nový politický subjekt? Očakávalo sa, že by ho mohla založiť Iveta Radičová.
V témach, ktoré Iveta Radičová ako premiérka otvorila, je nevyhnutné pokračovať. Ak by sme témy, ako je boj proti korupcii a klientelizmu, transparentnosť, vymáhateľnosť práva, ozdravenie súdnictva, či tému slušnosti a etiky v politike nechali vyprchať, hrozilo by nám, že jedného dňa sa zobudíme do cynickej spoločnosti s vyplienenou verejnou sférou. To je pre mňa kľúčové v úvahách, ako ďalej. Treba však povedať, že pravica dnes nemá lídra, ktorý by tieto témy permanentne pripomínal. Okrem toho lídrom nemôže byť niekto, kto má 6, 7 alebo 8 percent. To je smiešne. Navyše hádať sa ešte o to, kto je líder. Vrátim sa k vašej otázke. Mám svoju predstavu, o nej komunikujem aj s odborníkmi, aj s ľuďmi z občianskej spoločnosti. A uvidíme.

Prečo ste vystúpili z rádu? Mnohí vám to vyčítali.
Na túto otázku som odpovedal viackrát a nebudem sa k tomu vracať.

Prečo ste teda vstúpili do rádu?
Opakujem, k tejto téme som už povedal v uplynulých mesiacoch, čo som považoval za dôležité.
Podpísali ste Několik vět, sledovala vás tajná bezpečnosť. Boli ste ešte veľmi mladý. Ako sa taký mladý človek k tomu dostane?
Už na strednej škole som začal uvažovať nad tým, či systém, v ktorom žijeme, má byť taký, či sa s tým máme uspokojiť. Počúval som Hlas Ameriky, Slobodnú Európu, bol som spoluzakladateľom jedného samizdatu, dostal som sa medzi ľudí, ktorí v tejto sfére pôsobili. Z Maďarska som pašoval ilegálnu literatúru, v češtine alebo slovenčine, vydávanú na Západe. Otázka čo najslobodnejšieho žitia i myslenia v neslobodnom svete bola pre mňa nesmierne dôležitá. Až bytostne.

Viete po maďarsky?
Áno.

Prezraďte niečo o sebe. Viete variť? Šoférujete auto?
To, čo potrebujem, si uvariť viem, no mám to asi jednoduchšie, pretože už vyše dvadsať rokov som vegetarián. Šoférujem veľmi rád. Nerobí mi problém odšoférovať naraz aj stovky kilometrov. Autom som prebrázdil napríklad celé Nórsko. Je to prekrásna krajina.

Aké ste boli dieťa?
Nemám potrebu hovoriť o sebe celebritným spôsobom, naozaj nie.

Takže nijaké spomienky na detstvo?
Nerobil som žiadne vylomeniny. Bol som skôr tichší.

Čím boli vaši rodičia? Aké ste mali záujmy?
So starými rodičmi som pravidelne chodieval do prírody, naučili ma láske a úcte k prírode, to mi zostalo. Od istého času som veľa čítal.

Čo ste čítali?
Aj ja som začínal známou edíciou Stopy. Prečítal som snáď všetky knihy o Indiánoch. Potom som objavil geniálneho autora detektívok, Ed McBaina a prečítal som všetky jeho knihy. Vždy som objavoval niečo nové. Postupne som objavil diela Čingiza Ajtmatova, nádhernú poéziu Seiferta i Zahradníčka a mnohé iné. Výpočet by bol dlhý. V mladosti som aj súťažne hral šach. Denne som behával. Vždy, keď som mohol, šiel som aj do Vysokých Tatier, mám ich prejdené takmer celé niekoľkokrát. Zaujímal ma šport a hudba, folk, rock či blues. Výpočet kapiel by bol dlhý. Od Karla Kryla, cez Fermatu až po Pink Floyd či Jethro Tull.

Máte súrodencov? Poviete niečo o rodičoch?
Mám mladšiu sestru. Má vysokoškolské vzdelanie v oblasti manažmentu. Pochádzam z učiteľskej rodiny.

Ako sa pozerajú rodičia na vašu životnú dráhu?
Prepáčte, ale nevidím dôvod hovoriť o veciach, ktoré sú vecou súkromia.

Majú kňazi a rehoľníci problém so životom v celibáte?
Nehnevajte sa, v tejto chvíli nevidím dôvod o týchto témach hovoriť.

Čím vás zaujala Iveta Radičová? Ako ste sa zoznámili?
Kladú novinári podobné osobné otázky či otázky o súkromí ľuďom, ktorí aktuálne sú vo verejnom živote?

Boli ste aj poradcom premiérky, teraz ste jej partnerom, ľudí to prirodzene zaujíma.

Poznáme sa už dlhé roky, z čias posttotalitných rokov, z čias zápasu o slobodu a demokraciu. Ale opakujem: Kladú novinári takéto otázky o súkromí aj ľuďom, ktorí sú dnes vo verejných funkciách? Prosím, ak si prečítam niečo aj o ich súkromí, potom pouvažujem aj ja, či odpovedať. Ale pýtať sa na súkromie len istého okruhu ľudí, a na druhej strane obchádzať súkromie tých, ktorí zjavne majú vplyv na médiá, sa mi nezdá korektné.

Na čo podľa vás Iveta Radičová doplatila ako politička?
To nie je správny výraz. Vláda Ivety Radičovej skončila preto, lebo Richard Sulík a poslanci za SaS, matovičovci, okrem Martina Fecka, a OKS, okrem Františka Šebeja, sa rozhodli nevysloviť dôveru vláde, ktorej boli súčasťou, vláde, ktorá presadzovala ozdravenie justície, vymáhateľnosť práva, boj proti korupcii. Takejto vláde nevysloviť dôveru v situácii, keď je jasné, že len na to čaká najsilnejší súper, je nielen absurdné, ale zakladá otázku, čo za tým naozaj bolo. Teda nedá sa hovoriť, na čo doplatila, treba sa pýtať: Prečo Stanislav Janiš mal potrebu navrhovať Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora? Prečo niektorí poslanci vtedajšej koalície hlasovali v tajnej voľbe za Dobroslava Trnku, a tým vlastne proti samotnému programovému vyhláseniu a proti ozdraveniu justície? Prečo neboli ochotní zahlasovať za dôveru vláde, ktorá presadzovala takéto hodnoty?

A vy si to čím vysvetľujete? Čo za tým bolo?

Nebudem špekulovať, špekulácie nič neriešia, hodnotím fakty. A toto je fakt. Ostatné nie je ani natoľko podstatné. To, čo sme sa dozvedeli zo stretnutia Kočnera so Sulíkom dostatočne ukazuje charakter, respektíve bezcharakternosť Richarda Sulíka a odpovedá na všetky ostatné otázky typu – prečo Janiš navrhoval Trnku alebo prečo Sulík odmietal akúkoľvek dohodu.

Bol by Trnka vyhovoval aj stranám vtedajšej koalície?
Ak by nikomu z nich nevyhovoval, tak by ho Stanislav Janiš nenavrhoval a nikto z koalície by zaňho nehlasoval.

Mal kryť veci z Gorily a iné čachre?
Nebudem špekulovať. Ak predsedníčka vlády dá hlavu na klát, lebo niekoľko koaličných poslancov je schopných podporiť Dobroslava Trnku, ktorý predviedol v televízii extempore o trtošení a pregrciavaní, potom je to o charaktere týchto poslancov. Toto sú signály, že niektorí jej politickí partneri neboli celkom stotožnení s hodnotami a cieľmi, ktoré Iveta Radičová ako premiérka presadzovala.

Zrejme však nešlo o nápad poslanca Janiša. Hovorilo sa, že bol za tým Mikuláš Dzurinda. Mohlo to byť tak?
Nebudem špekulovať. Stanislav Janiš ho navrhol a tým ukázal svoj charakter.

Čo si myslíte o Mikulášovi Dzurindovi?
Zaujímavé, že ste mi nepoložili ani jednu otázku o súčasnej vládnej strane. Nech Mikuláša Dzurindu hodnotí ktokoľvek akokoľvek, treba korektne povedať, že po Vladimírovi Mečiarovi prevzal krajinu v stave úplnej izolácie a na pokraji krachu. Vziať na seba plnú zodpovednosť za reštart spoločnosti a ekonomiky bola obrovská vec. Vzhľadom na situáciu sa nám veľmi rýchlo podarilo splniť neľahké kritériá a dostať sa do európskych štruktúr. Túto zásluhu Mikulášovi Dzurindovi nikto nemôže uprieť. Takisto ako zásluhu Ivana Mikloša na tom, že Slovensko sa stalo v tom čase ekonomickým tigrom Európy. Pri kritikách, ktoré voči nim dnes sú, treba byť korektný a poctivo priznať, že toto je ich obrovská zásluha.

Aký je váš názor na to, že Lipšic chce každému ponúknuť prácu a kto ju odmietne, nebude mať nárok na dávky? Je to populizmus?
Takto formulovanú tézu neviem podporiť. Chýbajú v nej jasné kritériá. Lebo domyslené do dôsledkov by to znamenalo, že ak lekár bez svojho zavinenia príde o prácu, štát mu ponúkne zametanie ulíc a on odmietne, nemá dostať podporu? Za dôležité však považujem iné témy, napríklad znižovať daňové a odvodové zaťaženie, nie ho zvyšovať. Rovnako by som bol za zníženie DPH na základné potraviny, tak, ako to na začiatku vládnutia otvoril minister Jahnátek a hneď ho predseda vlády umlčal. Za dôležitú považujem aj podporu malého a stredného podnikania, investície do rozvoja regiónov a na tvorbu pracovných miest v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.

Je teda to, čo Lipšic predstavil, populizmus?
Predstavil niekoľko základných téz zrejme spôsobom pokus-omyl, pretože už po prvých kritikách niektoré tézy stiahli z internetovej stránky, koriguje ich. Treba možno trochu počkať a keď bude jeho koncepcia ucelenejšia, dá sa k nej vyjadriť viac. Daniel Lipšic má určitú predstavu, nech o nej hovorí a nech sa uchádza o podporu občanov.

Aj vy máte zjavne svoje vízie a ambície. Opäť sa pýtam: Dočkáme sa teda jedného dňa vašej strany?
Na svojich predstavách pracujem, komunikujem o nich s viacerými ľuďmi, ale opakujem: Nebudem veci predbiehať. Robert Fico reprezentuje predstavu silného štátu, ktorý chápe občanov takmer výlučne len ako platcov a likviduje strednú triedu. Oproti tomu považujem za dôležité postaviť koncepciu minimalizovania štátu, väčšej slobody a zodpovednosti jednotlivcov a podpory strednej vrstvy.

Zmeňme tému. Aká je Iveta Radičová?
Názov jej ostatnej knižky Som za slušnosť (aj) v politike je veľmi výstižný a veľmi charakteristický pre jej osobnosť. To bolo to, čo priniesla do politiky - etiku, politickú kultúru, dialóg, vecnosť a odbornosť. Ukázala, že politika sa dá robiť aj inak, než agresívne, arogantne, s klamstvami a s útokmi.

Brala politiku príliš emotívne?
Brala politiku zodpovedne a čestne. Žiaden premiér, ktorejkoľvek krajiny, nie je rád, keď mu padne vláda. Nikto to nespracúva s ľahkosťou. V Európe v súčasnej kríze padá jedna vláda za druhou. Kríza nahráva populistom, ktorí s vidinou nástupu k moci sľúbia aj nesplniteľné veci.

Pre náš denník povedala, že ona je oheň a vy ste voda. Môžte to potvrdiť?
Áno, je to rozdiel v temperamente. Asi to pripodobnenie platí.
Odmietate otázky týkajúce sa vášho súkromia. Ale ste partnerom bývalej premiérky, boli ste jej poradcom, boli ste rehoľníkom, musíte počítať s tým, že sa na vás bude sústrediť pozornosť.

To je samozrejmé. Rozumiem tomu, beriem to ako fakt.
Vystúpili ste z rehole. Máte už všetko s cirkvou vyriešené? Celý proces vraj nie je taký jednoduchý a kritizoval vás v tomto smere cirkevný právnik Ján Duda.

Neviem, prečo by toto malo niekoho zaujímať a prečo by som to mal rozoberať. Viem, aké je cirkevné právo a viem, čo po rozhodnutí, ktoré som urobil, z hľadiska cirkevného práva treba urobiť. Všetky potrebné kroky som urobil. Neviem, či analýzy takýchto vecí naozaj niekoho zaujímajú. Také kritiky bez kúska empatie a porozumenia vzbudzujú dojem, ako by sme boli ešte v časoch inkvizície a križiackych výprav.

Stretli ste sa s biskupom Bezákom po jeho odvolaní?
Nie. Pokiaľ viem, je v Ríme. Nie sme v kontakte.

Veríte, že katolícka cirkev na Slovensku prejde obrodou? Že bude viac reflektovať život moderných mladých veriacich?
O určitú obrodu sa pokúsil arcibiskup Bezák. Lenže jedným prekážalo, že otvoril kaviareň a galériu, iným, že športoval, iným, že chcel transparentnú správu diecézy a nechcel veci skrývať či ututlávať. Obroda je možná, ale je potrebné, aby predovšetkým tí, ktorí majú nejaké hierarchické funkcie, pochopili, že cirkev sa musí otvárať dnešnému svetu, že sloboda nie je bremeno, ale šanca, že cirkev nesmie mlčať, keď sa v spoločnosti deje nespravodlivosť a neprávosť. Akási morálna nadradenosť, archaická reč či neschopnosť osloviť moderného človeka a dôverovať mu, vedie k tomu, že moderný človek sa od cirkvi vzďaľuje. Cirkev bude akceptovanejšia, ak miesto morálnej nadradenosti a nostalgického privatizovania spoločenského priestoru úprimne ukáže, že jej ide o človeka a jeho svet. Tak ako to robia napríklad mnohé rehoľné sestry, v najväčšej pokore, službe a láske k trpiacim a chudobným. V podstate ide o jedno: Naplniť výzvy Druhého vatikánskeho koncilu. A ten bol v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

Čo ste o ňom možno nevedeli:

 • Vie po maďarsky.
 • Pochádza z učiteľskej rodiny.
 • Má mladšiu sestru, ktorá vyštudovala manažment.
 • Veľa a rád číta. Začínal známou edíciou Stopy. Prečítal azda všetky knihy o Indiánoch, obľúbil si autora detektívok Ed Mc-Baina, Čingiza Ajtmatova, poéziu Jaroslava Seiferta a Jana Zahradníčka. 
 • V mladosti súťažne hral šach a denne behával, Vysoké Tatry prešiel niekoľkokrát.
 • Počúva najmä folk, rock či blues, Karla Kryla, Fermátu, Pink Floyd či Jethro Tull.
 • Vie si navariť, čo potrebuje, už vyše dvadsať rokov je vegetarián.
 • Veľmi rád šoféruje, autom prebrázdil napríklad celé Nórsko.

Kto je Marián Balázs?

 • Narodil sa 5. augusta 1966 v Košiciach.
 • Pred novembrom 1989 ho sledovala ŠtB. Nemohol dokončiť štúdium na Stavebnej fakulte VŠT v Košiciach.
 • Bol signatárom petície Několik vět, podpísal tiež petíciu za prepustenie tzv. bratislavskej päťky.
 • Od roku 1990 do roku 2010 bol členom rehole františkánov. V roku 1996 ho vysvätili za kňaza. V roku 1999 dokončil štúdium na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity.
 • Od roku 2009 bol poradcom Ivety Radičovej.
 • K 15. 7. 2010 oznámil vystúpenie z rádu a z kňazskej služby.