Na zvolaní mimoriadnej schôdze trvali poslanci aj napriek tomu, že minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) minulý týždeň odvolal Dozornú radu MH Manažmentu. "Vláda sa musí aktívnejšie snažiť a odmenu pre právnika znížiť. Nikto nevie, koľko takýchto zmlúv s takýmito odmenami pre právnikov máme. Vyzývame ministra hospodárstva Žigu, aby v tejto obrovskej kauze nestál bokom, do rokovaní sa výrazne zapojil a znížil odmenu za právne služby. Vláda zatiaľ vyzerá úplne bezmocne," vyhlásila poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová.

Zákonodarcovia z radov opozície sú taktiež presvedčení, že nová dohodnutá odmena pre právnika v hodnote 17,6 milióna eur je stále privysoká. "Vyrokovanú sumu považujeme za neakceptovateľnú. Vláda musí urobiť všetko pre to, aby ochránila verejné zdroje a zabránila vyplateniu neprimerane vysokej odmeny," priblížila Remišová.

Opozícia chce preto zaviazať vládu, aby predložila informáciu o ďalšom plánovanom postupe v tejto kauze, ako aj o opatreniach, ktoré plánuje prijať. Okrem toho chce poveriť ministra hospodárstva, aby pokračoval v ďalšom rokovaní o konečnej výške odmeny pre advokátsku kanceláriu Bžána, pričom by sa mali zohľadniť priemerné výšky odmien za právne služby v rámci krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v arbitrážnych sporoch.

Opoziční zákonodarcovia žiadajú aj prijatie pravidiel na uzatváranie právnických zmlúv, aby sa takéto prípady nezopakovali. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) by mala do konca tohto roka predložiť do parlamentu novelu legislatívy, ktorá by upravila primerané odmeňovanie právnych zástupcov štátu. Napríklad by mala byť podľa opozície určená maximálna výška odmeny a jej spôsob určenia.

Opozícia pôvodne plánovala aj odvolávať ministra Petra Žigu.
Opozícia pôvodne plánovala aj odvolávať ministra Petra Žigu.
Zdroj: TASR

Opozícia trvá aj na vykonaní auditu všetkých právnych zmlúv, ktoré uzatvorili všetky ministerstvá. Preskúmať ich má Najvyšší kontrolný úrad SR.

Vláda s prijatím uznesenia, ktoré navrhuje opozícia, nesúhlasí. Pravdepodobne tak prijaté nebude. "Vláda SR považuje návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR len za súčasť politikárčenia a predvolebnej kampane opozície," konštatuje kabinet Roberta Fica. Upozornil na to, že odmena pre právnickú kanceláriu sa znížila viac než štvornásobne a bola nariadená aj ministerská kontrola spoločnosti MH Manažment, na základe ktorej boli odvolaní členovia dozornej rady spoločnosti, ako aj predstavenstva a rozviazaný bol aj pracovno-právny vzťah.

"Z týchto krokov je úplne zjavné, že minister hospodárstva konal a prijal rozhodné opatrenia. Vláda SR preto odmieta tvrdenia opozície a považuje ich za neodôvodnené, nepodložené a nepravdivé. Na úrovni vlády SR, ako aj Ministerstva spravodlivosti SR, tak aj Ministerstva financií SR, sa pripravujú systémové kroky, ktoré zabránia opakovaniu tejto situácie," zdôraznil vládny kabinet.