Šachová legenda Karpov patrí k podporovateľom ruského prezidenta Vladimira Putina a obhajuje ruskú anexiu Krymu. Za svoju proruskú orientáciu je viacerými slovenskými politikmi a odborníkmi kritizovaný aj samotný Danko.  

Paradoxom je, že kým Danko v historickej budove parlamentu otváral s Karpovom vianočný turnaj, premiér Peter Pellegrini oznámil, že zo Slovenska bol vyhostený pre špionáž ruský diplomat.

Počas otváracieho príhovoru Danko povedal, že šach je gentlmenská hra, v ktorej platia pravidlá a každý šachový hráč vie, ktorou figúrkou môže potiahnuť  ,,V živote sú ľudia, ktorí neťahajú podľa pravidiel a vtedy tí, ktorí pravidla dodržiavame vnútorne trpíme,“ povedal Danko. Ten v nedávnom čase čelil kauze údajnej plagiátorsjkej rigoróznej práce, vďaka ktorej mal získať na banskobystrickej univerzite Mateja Bela právnický titul JUDr.

Na turnaji sa včera predstavili desiatky zdatných šachistov. Boli medzi nimi deti, študenti, seniori, politici a ďalšie známe osobnosti.

Šachový veľmajster Karpov dozeral na priebeh turnaja a  na záver si zmeria  sily s absolútnym víťazom.

Turnaja sa zúčastnil aj veľký šachový talent Viktor Gažík (16), ktorý je čerstvým majstrom sveta do 18 rokov v tomto športe. Pri tejto príležitosti mu predseda parlamentu Danko daroval šachy s jánošikovskou tematikou.