Na odborníkov sa mesačne obráti zhruba 200 detí. Momentálne ich je o niečo viac. Pomoc hľadajú najčastejšie 10- až 14-ročné deti. Viac ako polovica sú dievčatá. „Počet volajúcich závisí od počasia, množstva učiva a podobne. Občas volajú školáci, ktorí nehľadajú pomoc, ale chcú sa s niekým porozprávať,“ povedala vedúca Linky detskej dôvery v Košiciach Dana Lovašová.

„Nechcú sa však zdôveriť rodičom ani spolužiakom, hanbia sa a boja posmeškov. Radšej sa anonymne zdôveria nám,“ dodala. Odborníkom deti porozprávajú aj o tom, že rodičia ich ignorujú. Len pracujú a pozornosť im nahrádzajú peniazmi a darmi. V čase vysvedčení však pribúdajú aj telefonáty rodičov.

„Pociťujeme to aj teraz, ale výraznejšie je to na konci školského roka. Vtedy hrozí prepadnutie, zlý prospech môže ovplyvniť prijatie na ďalšie štúdium,“ hovorí doktorka Lovašová. „Polročné vysvedčenie neberú deti tak dramaticky, vedia, že majú čas na opravu,“ vysvetľuje. „Viac ako fyzického trestu, ktorý nie je výnimočný, sa dieťa obáva, že mu rodičia zakážu počítač, mobil, televíziu či zábavu s kamarátmi,“ vymenúva vedúca linky.

5 rád rodičom

1. Zvážte, či nechcete od dieťaťa priveľa. Ak naň máte vysoké nároky, dieťa je frustrované a nešťastné.

2. Oceňujte aj snahu dieťaťa, nielen výsledok.

3. Pochváľte ho za to dobré na vysvedčení.

4. Vysvedčenie je aj hodnotením, ako sa vy zaujímate o dieťa a školu. Zamyslite sa, či to nemožno robiť aj inak.

5. Bitkou a prísnym trestom vysvedčenie nezmeníte a dieťaťu nepomôžete. Skúste to láskou, pomocou a záujmom oň.