1. Rast minimálnej mzdy

Vláda konkrétnu sumu nepredstavila, sľúbila však prudký rast. „Našou ambíciou je dostať sa nad 500 eur roku 2020,“ vyhlásil Fico. V roku 2017 je minimálna mzda na úrovni 435 eur.

2. Príplatky za prácu cez víkend, sviatky a počas noci

Peniaze naviac môžu od nového roka očakávať ľudia pracujúci počas víkendov a sviatkov. Na väčšie príplatky sa môžu tešiť aj tí, ktorí pracujú v nočných hodinách. Podľa premiéra totiž trávi noc v zamestnaní až každý šiesty Slovák.

Práca cez víkendy, sviatky a počas noci má byť viac odmeňovaná.
Práca cez víkendy, sviatky a počas noci má byť viac odmeňovaná.
Zdroj: Matej Kalina

3. Podpora dochádzania a sťahovania sa za prácou

Mobilitu ľudí, ktorí si hľadajú zamestnanie chce vláda podporovať pravidelnými príspevkami k mzde. V prípade presťahovania sa za prácou do iného regiónu môže rodina dostať až niekoľkotisícový jednorazový bonus. Konkrétne čísla zatiaľ nie sú známe, výška príspevkov sa však bude pravdepodobne odvíjať od prekonávanej vzdialenosti.

4. Zvýšenie príspevku na opatrovanie ZŤP

Ak je to možné, príbuzní ťažko zdravotne postihnutých ľudí, by mali s nimi zostávať doma. Robert Fico chce dosiahnuť, aby títo ľudia dostávali mesačne na účet príspevok vo výške čistej minimálnej mzdy.

Vláda chce motivovať ľudí k cestovaniu za prácou.
Vláda chce motivovať ľudí k cestovaniu za prácou.
Zdroj: Archív

5. Oslobodenie pracujúcich dôchodcov od odvodov

Návrhu z dielne Mostu-Híd chce zlepšiť situáciu pracujúcich dôchodcov. Zo mzdy za prácu na dohodu by do výšky 200 eur dôchodcovia nemuseli platiť odvody. Béla Bugár upozornil, že Slovensko má veľmi veľa pracujúcich starodôchodcov, čo nevníma pozitívne.

6. Trinásty a štrnásty plat

Často kritizovaný návrh SNS bude napokon fungovať na báze dobrovoľnosti. „Myšlienka je taká, aby sme sa postupným nábehom dostali k určitej možnosti, aby zamestnávateľ pri vyplácaní 13. a 14. platu bol oslobodený od odvodov,“ priblížil Danko.

Koľko to bude všetko stáť?

Predsedovia koaličných strán zatiaľ nechceli hovoriť o konkrétnych sumách a celkovom dopade sociálneho balíčka na verejné financie. Premiér však viackrát zopakoval, že finačná disciplína je prioritou všetkých troch vládnych strán. Plán štátneho rozpočtu na rok 2018 počíta so schodkom 0,83 % hrubého domáceho produktu. Cieľom vlády je do roku 2020 dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet.

Anketa

Ktoré opatrenie sa vás bude najviac dotýkať?

Vyššia minimálna mzda. 6% Príplatky za sviatky, víkend a nočnú prácu. 15% Príspevok na dochádzanie/sťahovanie. 1% Vyšší príspevok na opatrovanie ZŤP. 6% Nižšie odvody pre pracujúcich dôchodcov. 6% Trinásty, štrnásty plat. 6% Žiadne. 61%Celkový počet hlasujúcich: 303

Čítajte viac