Transparency sa v otvorenom liste dožaduje zápisníc z pandemických komisii, údajoch o cestovných výnimkách pre podpredsedu vlády Štefana Holého, ale aj zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Suptnik V.

Organizácia v svojom stanovisku uvádza, že sa od janúara márne snaží získať vyjadrenia ministerstva, odvolávajúc sa na zákon o slobodnom prístupe k informáciám. "Od ministerstva sme požadovali sprístupnenie zápisníc z pandemických komisií, údaje o poskytnutých cestovných (tzv. Holého) výnimkách a napokon aj zmluvu o nákupe vakcíny Sputnik V z Ruska. V prvých dvoch prípadoch sme sa odvolávali, na rozhodnutia sme však aj napriek urgencii čakali márne. V treťom si ministerstvo predĺžilo lehotu na odpoveď, no tá nedorazila ani vyše dva týždne po funuse," uvádza Transparency.

Organizácia dokonca zvažuje domáhania sa informácii súdnou cestou. "Problém je, že aj keby nám súdy napokon dali za pravdu, trvať to bude zrejme roky. Na všetky spomínané informácie však má podľa nás verejnosť nárok teraz a nie až o tri či päť rokov. Preferovali by sme preto, keby ste nám napokon predsa len informácie sprístupnili štandardnejšou cestou, hoci už aj po termíne. Alebo, prinajmenšom, aby ste nám na naše odvolania aspoň riadne odpovedali a zdôvodnili Vaše rozhodnutie požadované informácie verejnosti nesprístupniť," odkázali. Celé znenie otvoreného listu nájdete v galérii.