Ďalšie celoplošné testovanie je horúcou témou posledných dní. V pondelok po mimoriadnom rokovaní vlády tento zámer ohlásil premiér Igor Matovič.  Ako zdôrazňoval, súhlasili s ním všetci členovia vlády. Včera pred stretnutím s ministrami však na pôde Úradu vlády panovala napätá atmosféra.

 

Minister obrany Jaroslav Naď aj šéf vlády ako vinníka označili lídra koaličnej SaS Richarda Sulíka, ktorý verejne kritizoval premiérov plán. „Stalo sa to x-krát, na vláde bolo povedané niečo, čo bolo potom mediálne prezentované inak,“ povedal vytočený Naď s tým, že ho to už „prestáva baviť“.

Olej do ohňa prilial aj samotný premiér, ktorý sa na margo svojho vicepremiéra vyjadroval nahnevane aj na sociálnej sieti. „Lož nemôže byť donekonečna pracovným nástrojom. Bohužiaľ, stalo sa pravidlom, že náš kolega na vláde hovorí niečo úplne iné, ako následne komunikuje v médiách,“ napísal. Konflikt vyriešili svojsky. Vláda zverejnila nahrávku z pondelkového zasadnutia vlády, na ktorom Sulík súhlasil s celoplošným testovaním. Podľa vicepremiéra ide o nedorozumenie. „Tým súhlasíme som narážal na to, že sa bude testovať už tento víkend a najviac postihnuté okresy,“ vysvetlil Sulík.

Urážky odborníkov premiérom

Ako sa dá napätie vyriešiť podľa odborníčky? Zistíte v GALÉRII

Premiér sa však pri expresívnych výrazoch nezastavil len pri Sulíkovi, podal si aj odborníkov, ktorí celoplošné testovanie skritizovali. „Ak niekto povie, že Slovensko potrebuje masívne očkovanie a nie masívne testovanie, tak to je pre mňa hlupák a nie odborník, keď veľmi dobre vie, že máme k dispozícii očkovacie látky len pre pár percent ľudí," povedal s tým, že v júni bude zaočkovaná možno jedna tretina ľudí a slová odborníkov nazval „tancovaním na hroboch ľudí“. Napokon sa však ospravedlnil, aj keď podotkol, že to považuje za blud.

Posledné slovo k plošnému testovaniu však včera nepadlo. „Áno, bude. Rozhodnutie z pondelkovej vlády je jasné,“ povedal Matovič o plošnom testovaní. „Dnes (streda, pozn. red.) tieto veci mali byť na vláde schválené,“ dodal neskôr s tým, že stredu „zabili“ prehrávaním nahrávky z pondelkového rokovania. A tak sa konečné rozhodnutie presunulo na rokovanie, ktoré má byť podľa Matoviča práve dnes. Premiér však hovorí, že očakávané testovanie by malo mať podmienky ako testovanie, ktoré bolo minulý víkend v Nitre. Po jeho uskutočnení by sa tak do prírody alebo do práce mali dostať len ľudia s negatívnym testom na koronavírus.

Naď však podotkol, že na testovanie zatiaľ nie je dostatok testov. Nevedel tak potvrdiť, či sa uskutoční počas budúceho týždňa.

Aký je názor odborníkov? Zistíte na nasledujúcej strane