Lučanského rozhodnutie dobrovoľne odísť zo svojej funkcie je podľa Šáteka dôkazom toho, že odpolitizovanie polície sa vôbec nepodarilo: „Nezhody a tlak od nového ministra vnútra Mikulca sú dôkazom, že odpolitizovanie polície cez zmenu systému výberu policajného prezidenta pod Sakovej vedením, bolo zbytočné a stratou času.“

Šátek tvrdí že stačí, ak minister systematicky zablokuje účasť policajného prezidenta v rozhodujúcich komisiách a odoberie mu jeho personálne právomoci. „Malými podrazmi mu znepríjemňuje bežný život (zrušenie osobného strážcu), čím ho privedie do situácie znechutenia a bezmocnosti, až nakoniec kapituluje, čiže sa podriadi politikom,“ napísal Šátek na sociálnej sieti.

Minister vnútra Roman Mikulec bol spokojný s určitou časťou práce policajného prezidenta Milana Lučanského. No nie vo všetkom sa vraj zhodovali a preto Mikulec uvítal Lučanského rozhodnutie.
Minister vnútra Roman Mikulec bol spokojný s určitou časťou práce policajného prezidenta Milana Lučanského. No nie vo všetkom sa vraj zhodovali a preto Mikulec uvítal Lučanského rozhodnutie.
Zdroj: Jaroslav Novák

Tvrdí tiež, že Mikulec a štátny tajomník Lukáš Kyselica neprišli s ucelenou predstavou o novom policajnom systéme, ktorý by policajtom a verejnosti prezentovali a následne požiadali Lučanského o stanovisko. „Až potom by sa malo na postojoch zistiť, v čom sú rozdielnosti a či spolupráca ministra s policajným prezidentom je, alebo nie je možná,“ myslí si Šátek. Exsvyšetrovateľovi sa zdá, že dosť zbytočne sa teraz vniesla do práce polície nervozita, neistota i znechutenie a je vraj možné očakávať ďalšiu vlnu odchodov dôležitých odborníkov.

„Zo svojich skúseností viem, že žiadna reorganizácia navonok akokoľvek pekne prezentovaná, nebude v konečnom dôsledku funkčná, pokiaľ nepríde k pretrhnutiu pupočnej šnúry medzi ministrom vnútra a policajným prezidentom s policajným zborom na strane druhej,“ tvrdí Šátek.

Všetko podľa neho smeruje k tomu, že kompetencie politického predstaviteľa rezortu ministra vnútra sa budú posilňovať. Na Slovensku sa vraj už roky hráme na policajnú reorganizáciu, pričom sa všetko zúži len na policajného prezidenta, avšak zhnité základy nechce nikto podľa Šáteka rozvrátiť a postaviť úplne nové. „Odpolitizovanie polície je v nedohľadne,“ napísal Šátek.

Anketa
Myslíte si, že bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek má v prípade odchodu Milana Lučanského zo svojej funkcie pravdu?
  • 86%
  • 4%
  • 4%
  • 6%