Čo sa včera udialo na súde?

Marian Kočner (56), ktorý má na krku obžalobu v kauze zmenky za desiatky miliónov eur, sa včera postavil pred senát v bratislavskom Justičnom paláci. Jeho ,,parťák” Pavol Rusko (56) na súd neprišiel. Kočnera to však nerozhodilo. Aj keď do súdnej siene vstúpil s kamennou tvárou, o niekoľko minút sa všetko zmenilo. Vo svojom monológu hneď našiel niekoľko ľudí, na ktorých nenechal ani nitku suchú. Snažil sa iných uchrániť svojím mlčaním?

„Môžu priviesť Kočnera,“ zaznelo v súdnej sieni krátko po 9. hodine ráno. Na Kočnera zmoreného väzbou však mohli všetci v momente zabudnúť. Švihák v čiernom obleku so zrejme nafarbenými vlasmi prišiel bez náznaku emócií. Aj keď mal vysvetľovať ostro sledovanú kauzu, nedal sa rozhodiť. Zrejme ho povzbudilo to, že predseda senátu stopol čítanie správ z aplikácie Threema.

Marian Kočner vypovedal na súde v kauze falošných zmeniek.
Marian Kočner vypovedal na súde v kauze falošných zmeniek.
Zdroj: Miroslav Miklas


V trojhodinovom monológu sa snažil Kočner všetkých presvedčiť o svojej verzii. V ostro sledovanom procese odmietol, že sa Markízy ujal násilným spôsobom. Nechýbal pritom ani útok na city. „Moje deti chodili s plačom domov,“ ľútostivo presviedčal Kočner o období, keď vraj na neho mali ľudia vykrikovať pre obsadenie televízie.

 

Už vtedy – ako priznal – po jeho boku stál bývalý SIS-kár Peter Tóth. Presne ten Tóth, ktorý mu neskôr pomáhal so sledovaním novinárov. ,,Chodil tam s nami. Ty budeš môj svedok, povedal som mu. Tóth vedel o všetkých stretnutiach,” povedala - ešte donedávna – hviezda z relácií o celebritách. Na Tóthovu podporu však môže Kočner teraz zabudnúť. Od Kočnera, ktorý sedí vo vyšetrovacej väzbe a na krku má aj obvinenie v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, sa zrazu ,,kamoš” Tóth dištancuje.

Pokračovanie na ďalšej strane